Otsi

Tallinkiga kalale!

Enamasti sõidetakse Helsingisse shoppama, kontserdile ja muuseume külastama, võimalik ka, et hoopis niisama linnapeale hulkuma. Miks mitte minna aga sügise lõpul laevaga hoopis Soome kalale?
 

Väärt idee! Sest Soome vetes kala jagub ja Tallinki laevad Tallinna ning Helsingi vahet liiguvad äärmiselt sageli. Mainima peab sedagi, et pakkumised on eriti soodsad. Oktoober ja november on Soomes ideaalne aeg kalapüügiks ning sellest lähtuvalt saab Tallinki laevadega kuni 30. novembrini  reisida autopaketiga Helsingisse  ülisoodsalt. Ühe kuni viie inimese ja auto hind on alates 60 euros ning  pakett tuleb broneerida enne 30. oktoobrit. Tallinki laevaliiklus suunal Tallinn-Helsingi-Tallinn on äärmiselt tihe, kummalgi suunal liiguvad kiirlaevad Star ja Superstar kuus korda päevas. Nii et mis siin muud kui sõbrad kokku ja Soome kalale!
 
Miks minna Soome kalale?
Kõvemad kalamehed ütlevad, et Soomes on kala nii palju, et viska aga õng vette ja kohe näkkab. Soome on rikas nii veekogude kui kalastiku poolest ning pakub kalapüügiks väga häid võimalusi. Kala leidub ligikaudu 100 kilomeetri raadiuses, Helsingi ümbruses, erinevates siseveekogudes ja ka merel, tuleb vaid püüda. Soome populaarseim püügikala on forell, palju püütakse ka lõhet, koha, latikat ja paaliat. Loomulikult ei jäta kedagi külmaks haug, särg ega ahven, kes on põlised asukad pea igas veekogus. Kõiki nimetatud kalu võib kogenud kalameeste sõnul sügisesel ajal püüda kuni jää tulekuni.
 
Mida ja kus?
Erinevates piirkondades on kalapüük erinev. Põhilised püügikalad Läänemeres on haug, ahven, meriforell ja lõhe, seda just hilissügisel. Ahvenamaal on head tingimused meriforelli, haugi ja ahvena püügiks. Lõunapoolsetes järvedes leidub haugi, koha ja ahvenat. Lõuna-Soomest saab püüda ka latikat ja säinast. Samuti on seal jõgesid, kus leidub lõhet ja meriforelli, parimad püügikohad on Vaantanjoki ja Kymijoki, kust saab ka jõe- ja vikerforelli.
Ida- ja Kesk-Soomes on palju järvesid, näiteks Pielineni ja Saimaa järved. Sealgi on peamiseks püügiartikliks jõeforell ja Saimaa lõhe. Ühed parimad forellijõed asuvad Viitasaari, Rautalampi ja Heinåvesi linnade lähedal.
Kirde-Soomes on parimad kalapüügi kohad Kitka, Oulanka ja Kuusinki, mis on Kuusamo põhijõed.
Kala saab püüda ka Lapimaal, sealne kärestikuline Teno jõgi on vägagi forellirohke. Lapimaa põhjapoolsetes järvedes ja jõgedes elab Artika paalia ehk mägihõrnas, kes on kohalikest kaladest üks maitsvamaid.
 
 
Soome kalale minnes pane tähele:
  • Kui soovitakse kala püüda muul moel kui õngega, tuleb hankida endale nii riiklik kui maakondlik kalastusluba.
  • Õngega kalapüük ja jääaugust kalapüük on tasuta ja ilma kalastusloata.
  • Õngitseda ei tohi lõhe- ja siiaveekogude koskede ja kärestike juurest, samuti kohtades, kus kalastamine on keelatud muude reeglite järgi.
  • Spinninguga (landiga) kalapüügi puhul peab olemas olema riiklik kalastusluba ja veekogu omaniku luba või maakondlik kalastusluba.
  • Aastane luba maksab 22 EUR ja nädalane luba 7 EUR.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16.10.2014
18.10.2014 11:27
1
1
mina juba Helsinkis vaateratta kõrval mudilaid olen käinud püüdmas juba.tuleb hästi ja suuremaid kui meil.
18.10.2014 11:41
1
1
kas see feederi rakendusega tonka,millega ma püüdsin,kuulub maksu alla või ei.
18.10.2014 11:46
1
1
http://www.kalale.ee/galerii/6BE1#a62 helsinkis mudilajahil. 08.09.1962.
18.10.2014 11:49
1
1
18.10.2014 11:58
1
1
mina sõitsin ainult Linda Line tiiburitega.saab kiiremini kohale.
21.10.2014 11:22
0
3
Sa oled ise tiibur, krdi miideoprill.
26.10.2014 00:40
0
1
See roheline peletis mõjub tõesti hästi kaladele Tallinna lahes. Ses mõttes kohe hea, et kalale.jeee jee on asunud kalahävitajaid toetama nagu ka paisude puhul.
26.10.2014 08:45
0
0
Raha ju ei haise, teatavasti.
Palun oota