Otsi

Jarko Jaadla: suviseid püügisoovitusi siseveekogudele

Autor: Jarko Jaadla
Mõned soovitused mõnusaks suvepuhkuse veetmiseks meie siseveekogudel angerja, ahvena, karpkala, koha ja haugi seltsis.
Angerjas. Võrtsjärv ja Õhne jõgi
Korra igal suvel olen ikka proovinud ridaõngega angerjal käija. Lube antakse Võrtsule. Kuna sugulastel on paadikuur Õhne kaldal, siis on püügialaks jäänud selle jõe suudme ümbrus. Oluline ussipüügil on muidugi jälgida ilma. Läpats, äike, torm. Õnged tuleks panna sisse pimedas, muidu peenkala õgib sööda ära. Kui on viitsimist, siis ööussiga, sest krevett, kogremaim, viidikatükk pole ikka need. 
Õhne on väga huvitav jõgi ja kalamehi käib siin vähe. Varasematel aegadel saadi siit ka koha, tavalised tonka kalad on luts, rõks ja angerjas, tulnud on ka säinast ja turba, loomulikult ka kiiska, ahvenat ja haugi. Naisi mitte kaasa võtta, sest see on äärmiselt sääserikas piirkond! Samas see romantika, mis nois vanades paadikuurides läbi tehtud, ei unune ilmselt iial!

Ahven. Mediteerimine Endla järvel
Teine asi, milleks aega võtta, on muidugi Endla. Et asi oleks puhkuse moodi, tasuks rehkendada ikka kahe päevaga, parem veel kui kahe ööga. Puhas puhkus ja püügimõnu!
Siinsel linaskil on tubli turbamaitse juures, uhhaaks tasuks seega võtta mõni ahven. Naudi loodust, sookailu pead pööritama panevat hurma, kõhuraviks kamaluga mustikaid… Klaastaarat ega raadiot ära kaasa vea! Usun, et Endla on koht, millel istudes nii mõnigi elumure on peas uue lahenduse leidnud. See on paik, kus restart tuleb iseenesest!

Karpkala. Paala järv
Kui on rohkem vaba aega, siis võib seda kulutada loomulikult karbipüügile. Kel keerulisi õngi ja muid asju ei ole, siis tulemuse tagab regulaarne söötmine. Viljandi linna keskel on Paala järv, milles ujuvad ringi vähemalt kümnekilosed ja tõenäoliselt ka suurema kehamassiga isendid. Vikatiga tuleks teha endale püügisektor, paha ei teeks ka mask pähe panna ja põhi juurikatest puhastada. Järves on tublisti ka latikat ja linaskit ning seal õngitsedes kindlasti igav ei hakka. Riistad olgu korralikud ja sidur timmitud! Karp vigu ei andesta.

Koha, haug, ahven, forell… Suur Emajõgi
Kui on paat ja aega vähe, siis alati jõuab teha väikse sutsaka Emajõele. Jigipüük on vaieldamatult üks minu viimaste aastate lemmikuid.
2012. aasta suvi andis ligi 15 koha, suurim neist küll ainult 2,4 kg, kuid ei saa jätta mainimata, et nende kalade vahele trehvas ka hulgaliselt hauge ja viisaka kaliibriga ahvenaid. Suurim ahven, mis minu paadist püüti, kaalus 645 g.
Viimane käik andis 13 säinast. Tabasin ja vabastasin ka järjekordse trofee, 4,1 kg kaalunud „Emajõe lõhe“. Ehk, siis alati peab olema kaasas ka mõni peenem riist. Selleks puhuks on paadis forellipüügivarustus.  

***

Telli ajakiri Kalale! siit:
www.kirjastus.ee/kalale/
09.09.2014
Palun oota