Otsi

Marek "Rebaseonu" Rebane: vihjeid suviseks püügiks merel

Autor: Marek "Rebaseonu" Rebane
Mõned isiklikele kogemustele tuginevad vihjed juuli- ja augustikuiseks mereleminekuks ning haugi, lesta, merika, lõhe ning ahvena kimbutamiseks.
Haug. Saaremaa kagurannik
Haug toitub varahommikul ja õhtul. Päeval teeb kah aeg-ajalt tunnise snäki. Kilosed kollid võivad parvedena soppides paikneda, kuid üldreeglina istutakse soliidse vahega avamerele lähedal hapnikurikkamas madalikus. Nad on tugevad võitlejad ja tunnevad suurt huvi kiiresti lähedalt mööda vuhiseva professori vastu.
Soovitan selgeks õppida haugi luuvabaks fileerimise (ka Y luud välja!) ja paneerimise ning te võite avastada enda jaoks hoopis uue ja maitsva kalaliigi.
Näiteks sedasi: Võta 2 kg kala/1 kg fileed. 2 muna sega ja kata tilli, peterselli, purustatud pipra ja soolaga. Lõika filee lihakiudude järgi libamisi 4 cm laiusteks tükkideks ning pane muna sisse 20 minutiks marineerima. Sobra korralikult ja kergelt pigistades nii, et kõik tükid saaksid kaetud.
Vala riivsai kaussi või taldrikule ning kutsu sõber appi. Aja pann kuumaks, pane korralikult oliiviõli ja törts võid ning las sõber mäkerdab kalatükid riivsaiast läbi ja paneb pannile. Prae kuldseks ja naudi!
PS! Soola saab alati juurde panna.
PPS! Pann tõmba pärast iga pannitäit paberiga puhtaks või eemalda muul moel sodi, et see kärssama ei läheks.

Lest. Nõva
Augustis hakkab lest pontsakaks muutuma ja püüda on teda tore kusagil kiiresti sügavaks mineval liivarannal.
Võta naine kah kaasa ja jääge ööseks – augusti tähistaeva all võib teil nii mõnigi pinge langeda!

Meriforell ja lõhe. Suurupi poolsaare, Naissaare ja Aegna ümbrus
Juulikuu on meriforelli ja lõhe püügiks magusaim aeg. Te võite nüüd irvitada, et mis segast juttu siin kirjutatud on… aga uskuge, see on sulatõsi!
Kui kevadel kolistab meriforell kalda äärtes ning otsib parvest eemale eksinud räimi ja niglisid, sest tal on ilmselt mugav neid madalas rünnata, siis suvel koonduvad maiuspalad suurtesse parvedesse ja liiguvad stabiilsest termopiirist veidi allpool ligi 15 meetri sügavuses ning lõhed/forellid tiirlevad nende all vahetus läheduses.
Nende tabamiseks on tarvis korralikku paati, downrigger'eid, paari ritva ja räime meenutavaid lante või söödarakiseid ning natuke informatsiooni püügi loogikast. Tulemused võivad olla muljetavaldavad.
Näiteks meie põhjanaabrid korraldavad lõhe/meriforelli püügis meistrivõistlusi juuli keskpaigas, püütakse peamiselt Soome lahe platoodel ning tulemused on võimsad. Meie rannik on oma astmete ja platoode poolest ja kalaarvukuselt väga rikkalik, kuid harrastajad puuduvad. Ranniku äärde jalutama minnes pole mõtet ritva kaasa võtta, kuid justkui kasutult seisvaid korralikke paate on sadamates palju, millesse pisikese investeeringu järgselt hoopis uus eluvaim sisse tuleb.

Ahven. Suurlaht Saaremaal (ja Peipsi)
Ahven on suvel ilusti parvedesse koondunud ja toitub aktiivselt. Peamisteks püügivahenditeks on kummilutu rakendus ja pöörlevad landid.
Jube hea on, kui kohe paadis või kaldal auto juures selle 30 minutit leiad, et gaasipliidil suitsutuskastis esimene sats valmis küpsetada.
PS! Kui vaba aega laiemalt käes ja sääsetõrjevahendeid on piisavalt varutud, kaeva jämedaid usse ja mine mõne suurema jõe äärde. Ahvenate-särgede-nurgude vahele võib kena latikas ära eksida. Alates 1,5 kilostest isenditest on see kala suitsutatuna delikatess!

***
Telli ajakiri Kalale! siit:
www.kirjastus.ee/kalale/
09.09.2014
Palun oota