Otsi

Varustusevihjeid: havitrolling hilissügisel

Autor: Kalale!
Mõningaid varustusesoovitusi ja püügivihjeid hilissügiseseks havitrollimiseks Kalastuskeskuselt.

Kasulikke vihjeid püügi, riietuse ja varustuse osas. Vaata ka juuresolevaid pilte!
 
  • Just siis, kui kalamehe jaoks hakkab ilm külmaks ja ebameeldivaks kiskuma, asub suur haug toituma. Üks parimaid viise suure haugi püügiks on vedamine. Nii saab katta suure osa veekogust ning erinevad sügavused ja punktid, kuhu kaldalt ei pääse.
 
  • Millest alustada? Kõige tähtsam osa selle püügiviisi juures on lant. Parimat tulemust annavad vooblerid, ja lant olgu suur. Reegel on, et mis poes tundub suur, võiks vette sattudes isegi natukene suurem olla. Asi on nimelt selles, et hilissügisel hindab haug väga täpselt oma jõuvarusid ega hakka tühja-tähja pärast riskima, ta ründab kindla peale ja saaki, mis näib talle vähekenegi suupärane ning pikemaks ajaks energiat andev.
 
  • Landi mäng olgu pigem laisema iseloomuga. Üldiselt hilissügisene kala ei taha kärts-mürts-toonides lanti, seega värvid olgu pigem tuhmid või sinakad.
 
  • Ritv. Vedamisel ei ole mõtet kasutada kalleid tipupaindega süsinikritvu. Hea vedamisritv on kesk- või täispaindega, suure koormustaluvusega ning lantide suurust arvestades tihti ka tugevama testiga – on ju kinnijäämisi üsnagi palju! Ridva pikkus võiks olla 240–270 cm.
 
  • Rull võiks eelistatult olla vähemalt 4000 pooli suurusega. Kas esi- või tagasiduriga, olgu igaühe oma valik. Kusjuures hea on kasutada multirulle, kus rulli käik ja ülekanded teised. Vabalt sobivad ka Norra päritolu ookeanirullid.
 
  • Tamiil või nöör? Selle püügiviisi juures tulevad tamiilil välja teatud eelised. Kuna kala on suur ja ka kinnijäämise oht arvestatav, siis tamiil venib taolistel puhkudel. Nööri jäikus võib saatuslikuks saada nii ridvale kui rullile, eriti juhul kui sidur on õigesti reguleerimata. Tamiili läimõõt võib vabalt olla 0,35–0,45 mm, nööril 0,25–0,30 mm.
 
  • Riietus. Ilmad on juba külmad ja püügiviis passiivne. See tähendab, et energiat ei kulu ning sooja annab ja hoiab ainult hea riietus. Seetõttu on mõistlik kasutada talviseid komplekte. Asja ajab ära ka kombe, kuid teinekord võib ka hilissügisene päike üsna soe olla ja siis on sobiv kaheosaline riietus, mis kihiti seljas.

***

Telli ajakiri Kalale! siit:
www.kirjastus.ee/kalale/
 
.
31.10.2014
Palun oota