Otsi

Varustusesoovitusi: lestapüük hilissügisel

Autor: Kalale!
Hilissügisene lestajaht on alati olnud elamus omaette. Alljärgnevalt mõningad soovitused edukaks lestapüügiks Kalastuskeskuselt.

Vaata ka juuresolevat pildigaleriid!

SPINNINGURULLID.
Kuna tegemist on merega ja tihti asub kala kaldast kaugel, siis lestapüügiks kasutatakse suure pooliläbimõõduga spinningurulle. Ikka selleks, et vise oleks piisavalt pikk ja peibutis kukuks just parasjagu randi taha, kust merepõhi sügavamaks muutub.
Pooli suurus võiks olla 4000 või isegi 6000, sest suure pooliga rull ja pikk ritv tagavad vajaliku heitepikkuse. Suure pooli poolt räägib veel see, et raskete heiteraskuste heitmisel ei kurnata rulli ära.

MÄRGUANDEKELLAD JA VALGUSPULGAD.
Ööpimeduses aitavad kala võttu märgata erinevad valguspulgad ja kellukesed. Kellukesi on erinevaid ja osad neist tuleb viske ajaks ridvalt eemaldada. Eelistada tasuks võimalikult väikseid ja terveks püügiks ridvale kinnitatavaid märguandekellukesi. Heite ajal tuleb aga tähelepanelik ja vaadata, et tamiil ümber kelluka ei keerduks – muidu võid tervest rakendusest ilma jääda. 
Kellukese viga on see, et kui sööda kallal on väike kala, siis ei pruugi kelluke märku anda. Kellukese käimatõmbamiseks on tavaliselt vaja järsemat lööki või tõmmet.
Valguspulgad kinnitatakse ridva otsale spetsiaalsete hoidikute või teibiga. Eeliseks on kohene arusaamine kala võtust... loomulikult, kui ridva otsa jälgida.

LIIN.
Kõige enam kasutatakse lestapüügil 0,25–0,40 mm tamiili. Põhiliiniks kasutatakse tavaliselt jämedamat tamiili, 0,30–0,40 mm. Põhjus peitub heiteraskustes, mis peenema liini heitmisel lihtsalt puruks visatakse.
Lipsud 0,25–0,30 mm. Vaata, et lips oleks pealiinist alati peenem, see tagab lipsu kinnijäämisel lipsu purunemise, kuid põhirakendus jääb terveks.

HEITERASKUSED.
Lestapüügil kasutatakse heiteraskust 75–130 g. Raskuse kaal ja kuju olenevad sellest, kui kaugele on vaja peibutis visata ja et juba heidetud rakendus püügikohal püsiks. Selleks, et kõik toimiks, arvesta tuule kiiruse ja laine suurusega. Heiteraskuse tüüp vali juba rakenduse iseloomust või siis ehitusest tulenevalt. 
Libiseva tina eelis on see, et tinaraskus ei mõjuta nii palju rakenduse tööd ja kala võtab sööta julgemalt. Samuti on libiseva tina puhul kala võtt läbi ridvapitsi paremini näha. Pildil paremalt teine on tina, mis näeb välja nagu kosmoselaev, aga püsib eriti hästi põhjas kinni. Kasutage seda suure lainetuse puhul! Nimelt kui hakata seda tina enda poole tagasi kerima, siis väikse haakeliigutusega pöörduvad traadid tagurpidi ja nii saab heiteraskuse välja kerida nagu tavalise tina.
 
KONKSUD.
Lest on ahne kala ja seepärast kasutatakse tema püügil suhteliselt suurt konksu suuruses 2 või 4. Konks söödastatakse enamasti kreveti või kalatükiga. Kalatükk on soovitatav konksule kinnitada läbi naha, sest siis püsib sööt pikemat aega konksu otsas. Harvem kasutatakse püügiks ka usse. 
Uudisena lestapüügil võib välja tuua õngitsemises ja feedripüügil laialt kasutatava toote Hookbait Dips. See on põhimõtteliselt eriti laia lõhnaskaalaga sööda täiendava lõhnastamise vedelik, millesse sööt kastetakse vaid korraks. Esmakatsetamisel on lestapüügil hästi toiminud järgnevad lõhnad: vürtsikas tuunikala, sardiini, anšoovise ja paltuse, mis on ka ühtlasi spetsiaalselt soolase vee omad.
 
PÖÖRLAD JA LIPSUHOIDJAD.
Pöörlaid kasuta siis, kui kasutad rakendust, mis on valmistatud libiseva tinaga. Pöörel pannakse libiseva tina taha fiksaatoriks, et tina lipsu peale ei jookseks. Lipsuhoidjad asetatakse põhiliinile nii, et kui lipsuhoidjale on lipsud külge seotud, siis need omavahel üksteiseni ei ulatuks. Nii väldite lipsude sõlmeminekut. 
 
VALGUSTID.
Pimedas, tihti tuules ja vihmas askeldades on just pealamp lestapüügil hädavajalik. Pealamp jätab käed tegutsemiseks vabaks, mis on igati mugav nii konksu söödastamisel kui ka muudes toimetustes. Kuna poed pakuvad sadu erinevaid mudeleid pealampe ja kõikide nende esitlemine oleks keeruline, siis siin pildil on üks huvitav leid Rapalalt.
 
RIDVAD.
Lestapüügi ridvad on tõelised malakad. Ritv peab taluma suurt koormust heiteraskuse näol. Sellest tulenevalt peab ridva ülemine test olema mõeldud väga suurte raskuste heitmiseks – isegi kuni 140 g. Samuti on lestapüügil soovitatav ridva pikkus tavapärasest pikem – kuni 3,6 m. Selline ritv annab soovitud viskepikkuse ja toob kala kotti. 


***

Telli ajakiri Kalale! siit:
www.kirjastus.ee/kalale/


.
12.11.2014
Palun oota