Otsi

Varustusesoovitusi: lutsupüük

Autor: Kalale!
Kasulikke vihjeid püügi, riietuse, ilma ja varustuse osas Kalastuskeskuselt.

 
  • Luts on kala, kelle püük algab õigesti valitud riietusest. Miks nii? Sest luts võtab sööta kõige paremini siis, kui veetemperatuur on 10 kraadi ja alla selle ning kohe kindlasti ei meeldi talle selged ja kuuvalged ööd.
 
  • Mida rajum ilm – külm, tuul, lume- ja vihmasadu –, seda paremini ja aplamalt võtab luts sööta. Seetõttu on mõistlik riietada end päris talviselt, sest ka tühja passimist ja ühe koha peal istumist võib lutsu noolides palju ette tulla.
 
  • Riietuse pealmine kiht peaks kindlasti olema hingav kombe. See kaitseb vihma ja tuule eest. Kombe alla, nagu ka talvel, on mõistlik panna korralik termopesu.
 
  • Jalanõude valikul võiks lähtuda sellest, et palju on kindlasti kaldamudas ja ka vees sumpamist, seega kõrge, veekindel jalanõu, millel soe vooder on parim.
 
  • Luts ei ole kapriisne kala ning varustus ei pea olema väga peen. Mõistlik on valida ritv, mis kannatab vajadusel ka suuremat heiteraskust, sest sõltuvalt veevoolust võib mõnikord lausa 100grammist tina vaja minna.
 
  • Nöör või tamiil pealiiniks ning lipsud võib rahumeeli teha lausa 0,35 mm läbimõõduga tamiilist. Mõistlik on kasutada kahte lipsu, millest üks jätab sööda umbes-täpselt põhja kohale hõljuma ja teine sööda põhja.
 
  • Konks võib olla tavalisest suurem, luts pritsutama ei hakka. Söödaks kõlbab ööuss, krevett, räim, väiksema kala filee jne jne. Kui luts toitub, on ta ablas ja sööb kõike.
 
  • Lutsule meeldib rännata veekogus kindlat trajektoori pidi. Nii on mõistlik kasutada mitut tonkat ja nad alguses erineva kauguse peale visata ja vee all rante kombata. Suure tõenäosusega hakkab üks koht tööle ja teised mitte. Vastavalt sellele tuleks ka teised tonkad paika sättida.
 
  • Ja veel – sombustel õhtutel on parim abimees korralik pealamp. Seda ei maksa mingil juhul maha unustada, sest kui maa novembris veel lumevaba püsib, võib õhtul jõe ääres väga pime olla.


***

Telli ajakiri Kalale! siit:
www.kirjastus.ee/kalale/

.
17.11.2014
17.11.2014 18:00
1
0
mina seepärast hilisügisel lutsu püüdmas ei käi sest on mudane,pime ja kõle olla öösiti seal jõe ääres. talvel lumega jääpealt donkad sisse ja hoopis teine tunne kohe.yes
17.11.2014 20:07
1
0
Joppenpuhh, ma vaatan artiklite, soovituste järgi, et tänapäeval ei saagi ühtegi kala püüda alla 4000 või 6000 suuruse rulli?
18.11.2014 23:33
0
1
Selliste kellukestega käid ainult endale ja teistele kalameestele närvidele.
19.11.2014 12:44
0
3
mul on alles vanad pisikesed vask kellukesed,mis kõik isemoodi kõlisevad ja kui luts võttis, siis kõlises jõeäär nagu Petseri kirikukellade koor ja vene kalamehed lõid risti ette ja palvetasid.laugh
Palun oota