Otsi
AJAKIRI
 
 
 

Kalakoka ABC: kuidas püütud kala kojujõudmiseni säilitada

Kala on kinni püütud, mis saab edasi? Teisisõnu, kuidas säilitada kala kuni kojujõudmiseni nii, et selle maitseomadused ei kannataks? 
Kõige parem viis kala säilitada on kahtlemata hoida ta elus kuni kojujõudmiseni, seal kas puhastada ja tarvitada kohe toiduks või vajadusel panna hilisemaks tarbimiseks külmkappi. /---/

Õngemeestel on kala elusana hoidmiseks enamasti sump, mis on väga hea vahend. Paadis kalastajad, kellel sumpa pole, kasutavad sageli suurt kalakasti, mis täidetakse umbes poolenisti veega ja kuhu siis pannakse püütud kalad. Vett tasub püügipäeva jooksul vahetada, abiks on ka spetsiaalselt selleks mõeldud, kalastuspoodides müüdav ja 12 V pingega töötav aeraator. Et maitse ei muutuks, võib surnud kala hoida ainult jäävees. 

Raudne reegel on, et mida kiiremini jahutada surmatud kala temperatuurini 0 °C, seda paremad on selle maitseomadused. Ka transportida tuleks kala nullilähedasel temperatuuril. Parim oleks seda teha külmakastis, kus kalade vahele ja peale on raputatud purustatud jääd. Kui jääd käepärast ei ole, ajavad asja ära ka sügavkülmast võetud külmaelemendid või jäässe külmutatud veepudelid. /---/

Kui ei juhtu olema külmakasti, külmakotte ega külmaelemente, saab kala hädapärast transportida ka ilma nendeta. Oluline on vaid see, et kalal tuleks kohe sisikond välja rookida ja lõpused eemaldada. 

Loe kala säilitamisest värskena äsja ilmunud Kalale! sarja raamatust "Kalakoka ABC". 

Raamatut saab osta näiteks siit 
05.07.2017
05.07.2017 15:09
0
0
Eeskiri nõuab aga nii

Keelatud on:

6) töödelda veekogul või vahetult selle rannal või kaldal harrastuskalapüügil või õngepüügil püütud kala, kui selle kalaliigi kohta on käesoleva seaduse § 9 lõike 2 punkti 2 alusel kehtestatud alammõõt ja töötlemine ei võimalda tuvastada püütud kala pikkust.
05.07.2017 19:52
1
3
Sisikonna ja lõpuste eemaldamine ei muuda midagi ju. Ja kui näiteks filee on pikem, kui kehtestatud mõõt antud liigile, siis vast ka probleemi ju ei tohiks olla.
07.07.2017 11:21
0
4
Selle uhke kala puhastamiskeelu välja mõtles ja käiku lasi meie tubli katuseorganisatsioon EKS.
Huvitav mitu alamõõdust mitte kinnipidajat on tänu selle ülivajaliku reeglile kinni püütud?
Palun oota