Otsi

DIY: kuidas kodus külmsuitsuforelli valmistada

Foto: Rando Tuisk
Foto: Rando Tuisk
21.02.2018
Rando on teinud hea ülevaate sellest, kuidas ise kodus külmsuitsu meetodil kala valmistada.


Randotuisk.eu facebooki lehel on Rando jaganud järgnevaid näpunäiteid ja kogemusi: 

Proovin teha väikese ülevaate sellest, kuidas mina külmsuitsu meetodil kala kodus teen. Omakorda sain tõuke selleks asjaolust, et seda on päris palju küsitud minult. Siis mõtlesingi, et edaspidi oleks kergem viidata mõnele lingile, kus olen sellest juba kirjutanud.

Kasutan seda siis jõeforelli, merika, lõhe ja vikri tegemisel. Mis parasjagu kätte satub.

Proovin teha maksimaalselt lühidalt ja kirjutada ainult väga olulisest ning illustreerida seda mõne asjakohase pildiga.

Mina teen külmsuitsu kala külmkapis ja hoian teda väljas kuurikatuse all. Kui te ei taha teha nagu mina, kus ma vahetasin külmikuid 3-4 korda, kuni tänase lahenduseni jõudsin ja teil on valida, siis muretsege endale kohe töötav külmkapp. Mida paremini töötab, seda parem, sest see on kõige olulisem. Talvel ei oma see tähtsust, aga suvel kinnitan teile- mittetöötavas külmkapis tõuseb temperatuur liiga suureks. 

Mina jälgin, et temperatuur ei tõuseks kindlasti kunagi üle 30 kraadi ja sedagi on liiga palju, töötava külmkapiga hoiad ka suvel väga palavaga temperatuuri alla 20 kraadi kerge vaevaga ja üldiselt minu kalad valmivadki temperatuurivahemikus 10-20 C.

Võimalusel valida ilma sügavkülmata külmkapp. Eeliseks on see, et külmiku ruum on suurem ja suitsukeha saab kaladest kaugemale panna. Uuematel külmikutel on ka õhuringlus nagu minul praegu ja selline on absoluutselt kõige ideaalsem. Terves külmikus on ühtlane temperatuur ja suits.

Suitsuelemente olen kasutanud kahte erinevat. Mõlemad olen kunagi soetanud Motonetist. Esimene oli selline küttekeha, mis käis elektrivõrku, mis omakorda ajas spiraali kuumaks. Sinna asetasin siis lepaklotsi ja mingil hetkel hakkas klots vaikselt suitsema seal peal. Selle asja miinuseks oli mitu asjaolu. Alguses ei saanud tossama ja pärast tossas liiga palju, iga paari tunni tagant pidi klotsi vahetama. Suits oli ebaühtlane ja enne lõppu liiga tugev ja küttekeha ise küttis külmikut seest liiga palju.

Teiseks kasutasin spiraali, mida ei pidanud enam elektriga varustama, vaid kuhu sai sisse panna saepuru ja otsast põlema. Sedasi vaikselt hõõgudes jätkus saepuru ja omakorda suitsu umbes 12 tunniks. Miinuseid sellel tarvikul täheldanud ei ole. Esimesest hetkest peale kuni lõpuni ühtlane ja mahe suits ja ei tooda ülemäärast lisakuuma külmikusse. Saepuru selletarbeks ostan Bobost.

Tähelepanu: mõlemal juhul aga eriti kui kasutate esimest kirjeldatud elementi, ei tohi neid asetada otse külmiku põhjale, vaid külmiku ja suitsuelemendi vahele peab jääma isolatsioon, kasvõi telliskivi. Vastasel juhul saate lisaks lepasuitsule ka plastikumaitset kalal tunda, sest mõlemad küttekehad annavad siiski mingit kuumust, aga eriti kuumaks läheb see, mis elektrivõrku tuleb ühendada.

Külmiku ukse tihendite vahele tehke õhuaugud. Mina olen kiskunud ukse alt ja ülevalt tihendi ära. Seisev suits ei ole hea, sedasi talitades vahetub suits koguaeg värske vastu, alt uut õhku peale ja ülevalt vana välja.

Kasuta kindlasti termomeetrit, et näha kapis olevat temperatuuri. See on väga tähtis. Isegi siis kui külmikul on termomeeter küljes.

Kala ettevalmistus ja soolamine- mina üldiselt enam ühte kala korraga ei tee, kogun sügavkülma paraja portsu valmis ja siis teen kõik korraga. Kõigepealt fileerin kalad ja siis soolan nad sisse. Hoian alati oma kalu enne suitsutamist vähemalt 12 h soolas. Kuidas soolata, see on igal mehel oma teha. Kui teed esimest korda, siis soovitan julgelt kasutada lollikindlat meetodit. Kaalu kala. Arvuta kilo kohta 50 g meresoola ja 20 g suhkurt. Jäta see suhe meelde. Tee sellest endale nö nullpunkt. Kinnitan, et sedasi tehes tuleb kala söödav. Ei ole liiga soolane ega liiga mage. Aga sedasi tehes oled sa loonud endale vundamendi. Sa tead täpseid koguseid, kuidas saada mingi maitse. Nüüd järgmine kord kui teed on hea meenutada, kas sa oleksid tahtnud hoopis soolasemat, või hoopis magedamat ja vastavalt sellele muuda suhet. Ja jäta see jälle omakorda meelde. Mina kirjutasin alguses kõik täpselt üles. Ja sedasi jõuad ükskord endale täpselt õige soola-suhkru või ainult soola suhteni ja kui oled selleni jõudnud ja sul oli kõik varem kirja pandud. siis võid julgelt teha juba ükskord 10 kala korraga, mis maitsevad kõik täpselt ühtemoodi. Ja see on oluline. Sest keegi ei taha raisata kolme päeva oma elust sellepeale, et lihtsalt 10 kala pärast seda ära visata saaks, kuna seekord ei läinud õnneks.

Seega, nagu varem mainisin, mina hoian kalu soolas vähemalt 12 h. Peale seda kuivatan kalad majapidamispaberiga väga hoolega ära.

Kalasid olen asetanud kappi erinevalt. Kui kalu hakkas rohkem olema, võtsin kasutusele konksud. Konksude juures on kala kaal oluline, natuke suurem filee venib koledalt augu juurest välja, seega mingihetk otsustasin teha lihtsalt hästi palju riiuleid ja nüüd mahub ka riiulite süsteemiga mulle väga palju kalu korraga kappi.

Kalu võib suitsetada kuni 12 tundi või kui meeldib siis rohkemgi. Mina eelistan mahedat suitsumekki, seega mina piirdun sageli 6 tunniga. See on juba puhtalt maitse asi, võid neid alguses iga tunni tagant maitsemas käia ja siis kui hea tundub, ära lõpetada.

Hea abimees on ka vaakumpakendaja. Alguses on mugav seda kasutades endale kala koguda ja hiljem hea valmis fileed sellega ära pakendada ja otse sügavkülma tõsta. Külmsuitsutatud kala sulab hiljem sügavkülmast välja võttes väga ruttu ja huvitaval kombel on ta maitselt veel parem kui enne ta sinna panemist. Selleks loengi mina külmsuitsu tegemiseks 3 päeva. Soolamine, suitsutamine, sügavkülma ja siis sealt järgmine päev sügavast hommikul välja, kui veel isutab, sest tegelikult ei jää kunagi söömata juba suitsutamise ajal ja pakkimisel. Selge see. Aga sedasi vaakumpakendis sügavkülmas säilib ta väga kaua oma väärtust grammigi kaotamata.

Need teadmised on tekkinud läbi reaalse praktika ja enda maitsemeele mitme aasta vältel ja mugandatud igal võimalikul viisil ainult iseenda soovide järgi. Huvitav teekond on olnud. Täna maitsevad mulle enda tehtud kalad väga, kui esimest korda tegin siis mitte nii väga :D

Õpetus on leitav ka siin.

 
22.02.2018 10:25
1
6
Hea ja õpetlik artikkel! On olnud õnn Rando külmsuitsuforelli maitsta ja no on ikka hea kraam küll.

Maitses niiväga, et sai ka endale külmsuitsutaja soetatud. Aga kuna külmikuga mässamist läbi teha ei viitsinud ja ka abikaasa sellest ideest, et terassile ühe vana külmkapi lohistada võiks, ei vaimustunud, siis sai Jahipaunast Berkley külmsuitsutaja ostetud.

Ülimugav, mobiilne ja kiire masin. Ma suitsutan sellega 3h ja kõik on automaatne. Kuna see ise külma ei tee, siis suvine suitsutamine on ebamugavam, kuna õues on palav. Kuna aga kõik on täisautomaatne, siis suvel olen suitsutanud öösiti. Panen enne magama minemist südaöö paiku kalad sisse ja masina tööle ning hommikuks on kalad valmis. Oluline on panna masin kohta, kuhu hommikupäike peale ei paistaks - muidu peab kole vara ärkama. Minul on maja taga terass õhtupäikesega ja seega võin südamerahus ka kümneni magada. Kalad on jahedad nagu külmkapist võttes.

Loodan, et nüüd liigselt Rando artiklit ei risustanud aga tahtsin lihtsalt jagada enda kogemust ning seda, et kel vana külmikuga mässata võimalik pole, siis on olemas ka alternatiive. Näiteks korteris elavatel inimestel, kel rõdu olemas.
22.02.2018 11:08
3
1
kas see plastmass mis külmkapi sisemust katab, on see ikka seesugune materjal mis kõrgete temperatuuride juures ei hakka kahjulikke ühendeid kala peale ajama?

 
22.02.2018 11:29
0
3
Seal ei teki ju kõrgeid temperatuure, kui enamasti on kapis 20c ringis. Küttekeha ise võib küll kuum olla, kuid kui jätta kapi põhjaga piisav vahe, siis plastik on jahe.

Mina lahendasin Rando näpunäidete abil eelmisel aastal küttekeha kuumuse isoleerimise selliselt: http://ceemic.pri.ee/kalastus/kylmsuits_14.05.17.JPG

Kapi põhjas on puuseibide peal karastatud klaas, mille peal suurematel klotsidel küttekeha.
22.02.2018 11:32
0
3
Kõverpalk- see on kindlasti selline plastmass mis kõrgete temperatuuride juures hakkab kahjulikke ühendeid kala peale ajama. Nagu iga plastmass. Sellepärast keegi kuumsuitsuahju külmkapist ei ehitagi.
Kui sa oma toiduaineid võrkkotis akna taga ei hoia siis sööd igapäev neid samu kahjulikke ühendeid endale sisse kui piima jood või margariini leivale määrid mis mul sinna kala peale peaks tulema.
22.02.2018 20:12
4
0
Tegu ikkagi ju toore kalaga,vaadake et haigeks ei jää
22.02.2018 22:18
2
2
Mitte kuidagi vähem toores kala, kui klassikaline soolatud forell...
26.02.2018 13:57
0
0
Tegin eile 6tk kilost fileed külmkapis. Tund pärast algust oli kapis -7, kolmandaks tunniks saavutas kapp juba plusskraadid. kuus tundi pärast algust tegin uksele pisikese vahe vahele ja hoidis lõpuni +15 sees. Üle -10c pole muud häda midagi, kui kapp hakkab seest poolt higistama, uksele tuleb vahe vahele jätta, siis tõmbab kuivaks
28.02.2018 22:17
2
0
Kus maitsta saaks? Et kas tasub hakata ise aretama..
04.03.2018 13:18
0
0
selle artikli poolt inspireerult võtsin sügavkülmas ca kilose lõhetüki sulatasin, lõikasin umbes 4ks tükiks,

50g soola + 20g suhkurt + tilli + sidrunipipart seisis külmkapis kausis toidukile all ööpäeva.

tegin esimest korda aga üllatavalt hea asi tuli välja.  
05.03.2018 12:30
0
1
selles mõttes et kes ei viitsi suitsutamisega jännata siis soolatult on ka lõhe ülihea.paar tähelepanekut1) kõhuääred on toorelt vastik süüa, need tuleks panna supikogu hulka

2) seljaliha tume samuti vintske ja soola/külmsuitsu puhul ei ole hea, see tuleks ära lõigata ja supikogu hulka panna

 
Palun oota