Otsi

Surnud vaala kõhust leiti 40 kilo plasti

Plastiga reostatud meri. Foto: Pixabay
Plastiga reostatud meri. Foto: Pixabay
19.03.2019
Filipiinide lähistel leiti eelmisel nädalavahetusel surnud vaal, kelle maos oli 40 kilo kilekotte ja teisi minemavisatud plast-tooteid. Filipiinid on maailma suuruselt kolmas ookeanide plastiga reostaja, märgib New York Times.
 
Mabini linna lähedal rannalt surnuna leitud vaal kaalus 500 kilo ja oli ligi viis meetrit pikk. Vee-elukat lahanud spetsialist Darrell Blatchley tõdes, et ta pole ühegi elusolendi kõhus nii koledat plastikollektsiooni näinud.
 
„Plast oli mõnedes kohtades nii tihe, et oli peaaegu kivistunud, umbes nagu tellis,“ tõdes ta. „Plast oli seal olnud nii kaua, et oli hakanud tihenema.“
 
Plasti neelamine annab vaaladele võltsi täiskõhutunde, vajalikke toitaineid aga mitte. Vaala kaal kahaneb, energia ja ujumiskiirus vähenevad ja ta muutub kiskjate suhtes haavatavamaks. Plasti seedida ega väljutada vaala seede-elundkond ei suuda.
 
2015. aastal hinnati, et igal aastal loobitakse merre umbes 13 miljonit tonni plastikjäätmeid. Eriti tõsine on olukord just Filipiinide lähistel – sellest saareriigist rohkem reostavad plastiga ookeani vaid Hiina ja Indoneesia.
 
Palun oota