Otsi

​Islandi firma teeb kalanahast õmblusmaterjali

Töödeldud kalanahk. Foto: Atlantic Leather
Töödeldud kalanahk. Foto: Atlantic Leather
02.05.2019
Steinunn Gunnsteinsdóttir tunnistab, et tema perekonnal kulus rohkem kui paar katset, et suuta teha kalanahkadest materjalina kasutatavat parknahka.
 
„Esimesel 200 korral tegime lihtsalt lehkavat kalasuppi,“ sõnas ta BBCle.

Gunnsteinsdóttir on Islandi ettevõtte Atlantic Leather müügijuht, sellele firmale kuulub Euroopa ainus kalanaha parkimistöökoda.
 
Islandi põhjarannikul fjordi ääres asuv parkalitöökoda on alates 1994. aastast töödelnud lõhe, ahvena, tursa ja merihundi nahku. Parkimisprotsess kestab kolm kuni neli nädalat ning 19 töötajat toodavad tänaseks 10 000 nahka ehk ligikaudu tonni materjali kuus.
 
„Kala lehk kaob juba varajastes töötlemisetappides, seejärel lõhnab materjal nagu iga teine parknahk,“ lisas Gunnsteinsdóttir, ettevõtte rajajate tütar.
 
Firma saab oma kalad Islandi, Norra ja Fääri saarte kaluritelt ning erinevalt näiteks halvimatest näidetest lehmanahkade töötlemise vallas on kalanaha parkimine nii keskkonnasõbralik kui üldse võimalik.
 
Käekottide ja teiste moetoodete meistrid kasutavad kalanahka üha enam. Islandi ettevõte varustab kalanahaga näiteks selliseid Euroopa moemaju nagu Jimmy Choo, Dior ja Ferragamo. Pargitud kalanaha hinnad on erinevad, aga näiteks lõhenaha ruutjalg (30x30 cm ehk ca kümnendik ruutmeetrit) maksab umbes 10 eurot.
 
Gunnsteinsdóttiri sõnul ei vasta tõele arvamus, et kalanahk on kindlasti õrn ja kergesti rebenev. „Pargitud kalanahk on tegelikult üheksa korda tugevam kui sama paksusega lamba- või lehmanahk,“ kinnitas ta. Naise sõnul on põhjuseks see, et kalanaha kiud on materjalis risti-rästi, mitte sirgelt – ja sestap sobib materjal kenasti ka selliste tugevust eeldavate toodete valmistamiseks nagu kingad ja püksirihmad.
 
 
Palun oota