Otsi

Emajõe voblad !

Autor: Igor"Ixa"Nael
Kuna Peipsilt jäid sel talvisel hooajal voblakalad võtmata, siis tuli teisi meetodeid kasutada. Varem pole me Arega vabast veest sihilikult särjekala püüdnudki.

Jällegi sai eelnevalt siit-sealt maad uuritud, et kus on võimalik praegusel ajal seda punasilmset vetehõbedat püüda !? Hea, kui töötad asutuses, kus info jookseb iseenesest puhtalt kätte laugh

Info kogutud ja riistad kah püügiks valmis seatud, oli edasine ainult delo tehniki, ehk siis meie keeli kogemuste ja teadmiste värk, et mida ja kuda toimetada. Püügikohaks sai valitud Suur-Emajõe lisajõgi Ahja. Kuuldu kohaselt oli nädala sees Ahjalt juba esimesi särjekesi tabatud ja päris mõõdulisi, 300-400g.

Lasime siis Kavastust paadi sisse ja võtsime suuna allavoolu Ahja jõele. Pool tundi hiljem olime juba püügipaigas, kus ka kallastel oli näha askeldajaid, kuid küsimuse peale, et kas on ka midagi, vastati paru joršei i malenkie okuni. Möödusime vaikselt kaldameestest ja jälgisime pingsalt kajaloodi, et aru saada, mis allpool veepinda ka toimub. Kajalood näitas kala pea igas veekihis (vahepeal arvasime, et äkki on aparaat lolliks läinud!)surprise. Panime siis endid ankrutega risti jõge paika ja alustasime püügiga.

Mina võtsin algatuseks korgiõnge käsile ja proovisin sellega õnne, aga Are seevastu vibutas fiidrit (tonka söödakorviga). Pea kohe, kui korv vette kukkus, oli Arel päeva esimene punasilmne voblakala käes.yesJärgnev püügile pühendumine vilju ei kandnud, sest see jäigi tolle jõe ainsaks särjeks, ülejäänud 3-4 kala olid nureejevicid ehk nurud. Minul korgikaga ei olnud ühtegi puudet ja asi hakkas igavaks muutuma. Otsustasime, et vahetame kohta ja proovime veel, kuid ka see ei andnud tulemust. Kajalood näitas kala kogu aeg, aga meie söödast polnud keegi huvitatud.

Aeg oli tiksunud keskpäevani ja tuli teha otsus, et kas otsime Ahjalt võtjakalu veel või liigume edasi suurele jõele. Siis turgatas pähe, et olin lugenud hommikul enne kodust lahkumist kalale.ee foorumist ühe kasutaja kirjeldust eelneva päeva särjesaagi kohta Suur-Emajõelt ja kuna kasutaja oli meile Arega tuttav, võtsime Koidule kõne, et täpsustada kus, millega ja kuidas.

40 minutit hiljem sai enamvähem sama koht, kus Koit õngitses, üles leitud ja püük võis alata. Are jällegi lajatas fiidri koos parima särjesöödaga täidetud korviga sisse ja mina pildusin mõned söödapallid allavoolu õngitsemise peibutiseks.

Ei läinudki kaua aega, kui pidu läks lahti. Tuli nii särge kui roosärge, tuli nurgu ja säinast-turba ! cheekyTänu söötmisele toimis püük täielikult, aga niipea, kui sööt hakkas põhjas otsa saama tuli kohe lisada, et kalu all hoida, muidu nopid vaid üksikuid. Ja söödal ning söödal on ka vahe. See, mis minul kaasas oli, kalakestele erilist huvi ei pakkunud, aga niikui Are omasegatud ja -valmistatud pallid sisse lajatas, oli kohe täielik pidu. Ja nii me kahekesi

päikseloojanguni seal askeldasime, kuni tuli päev kokku võtta ja asju kokku lappama hakata.

Arvestades, et pool päeva kulus meil tutvumisele Ahja jõega, siis lõplik saak polnudki kehvakene. Kodus kaaludes näitas kaal 15,3 kg ja suurim kala oli roosärg, mille ma tonkaga tabasin ja mis kaalus pea 500 g.yes Nüüd on see ports ilusti kihtidena nõus soolas ning paari päeva pärast lähevad „kajakate“ külge ja rippu !

Kui küsite, mida kalad eelistasid, siis vastan: kärbsetõuk ja sõnnikuuss olid tegijad.

Loomulikult ei puudu ka seekord foto ja video süüdistused.
NB ! Panen siia ühe video kah, kuidas meie voblasi kuivatuseks kajakatekülge paneme:Lõpetuseks julgen öelda, et hakkab varsti veel paremini ja julgemalt see maitsev voblakala võtma !

Parimatega,
Ixa

16.03.2015
17.03.2015 12:55
0
0
Puhtas vees leotate sellepärast, et vobla hirmus soolane ei tuleks? Milleks on puhtas vees leotamine hea?
19.03.2015 10:01
0
1
Puhtas vees jah ja sellepärast, et kala saaks soolalimast puhtamaks, siis  pärast kuivamist on väljanägemine parem ja maitse magusam cheeky
20.03.2015 20:40
0
0
mul snäkk tõmbab peale soolamist 3 päeva kalad paber köögi rätikuga üle ja konksuga sabapidi ükahaaval rippu tuppa pesukuivatusresti peale.
20.03.2015 21:11
0
0
Täitsa korras värk, kui võimalusi on  laugh
21.03.2015 10:17
0
0
mis teha kui pealinnas kortermajas muud võimalust pole kuivatada.
22.03.2015 15:01
0
0
HeHeHeHe!
15Kg särge pole paha ixa!
 wink
30.03.2015 12:18
0
0
Selline küsimus, et kas särg siis võtab täitsa põhjast või lookleb tõuk vooluga põhja lähedal? Vaatasin, et Arel on söödakorvi järel umbes 80cm (või pettis libisev tina ära) lipsu ja siis konks. Ise ostsin ka alles feedri ridva aga olen kasutanud teist lipsusüsteemi, nii et konks on kõrgemal kui tina. Nagu näha on Are süsteem toitvam
endal õnnestunud mõned üksikud nurud kätte saada.

Küsiks veel ära kas sellise Are süsteemiga võiks püüda edukalt aasta läbi või kuidas see on?
31.03.2015 12:15
0
4
Antud rakenduse nimi on ebasümmeetriline aas, seda kasutavad enamus fiidrispetse just vooluvees. Ise olen suhteliselt algaja fiiderdaja, aga selle rakendusega olen suurematest vooluveekogudest alati kala saanud, nii et soovitan seda kasutada.
02.04.2015 11:20
0
0
Kas selle eelis võiks olla,et kala ei tiri võtmisel tina kaasa ja on sellevõrra aplam sööta neelama?Viimasel püügil märkasin,et kälimehel näkkas paremini ja tema kasutas just seda libisevat varianti ja lipsud all pool.Ise kasutasin poest ostetud valmis rakendust(vanusega kaasnev laiskus) ja tina viimane.On see konksude arv ka kuidagi määrav?Duubleid on küll lahe saada,aga vahel mõtlen,et ehk peaks vanale ühe lipsu süsteemile tagasi minema.
Palun oota