Otsi

Nordic Lure blogi: kotkas ja haug

Ajal, mil Eestis kehtib üleüldine haugi keeluaeg, alustab Nordic Lure blogi ilusamate hetkede meenutamist eelmisest haugipüügihooajast. 

Sai käidud taas haugil ning pildi järgi on näha, et üritus õnnestus. Koht: Saaremaa.

Hommikul, kui alustasime sõitu mättale, tuli poolel teel meelde, et oh seda rõõmu, üks mees jättis oma ridva maha. No mis seal ikka, läksime siis mättale ära ning teepeal mõtlesime välja, et minu varuritv käib talle küll. Omavahel öeldes – jube kaigas, jergimehed ütleks, et sellisega saab ainult juudipüssi teha.

Peale seda, kui sai paat vette lastud, hakkas pulli saama. Kõigepealt selgus, et paat on kuidagi liiga sügaval ning loksub imelikult... Oh, küll läks kiireks, kui saime aru, et punn jäi ette panemata. Punn oli loomulikult autos, mälu järgi, ning 200-300 m oli juba mööda vett liueldud. Padavai kaldapoole minekut ja pilsikas uugama... Kaldale jõudes selgus, et kork oli küll paadi külge pandud, aga mitte kinni keeratud, ehk ootas meid kaldal madalas vees.

Kork ees, sai siis uus katse tehtud, et kas nüüd saab lõpuks kalale. Sai, jõudsime püügikohta ning kohe, kui esimene lant sai vees paar võnksatust teha, oli kala otsas. Sõber karjub kõrvalt - koll, ma vaatan, et jah, ritv on jõle longus, mis siis, et juudipüss, aga kas tõesti krokodill? Sikutab ja sikutab, aga jõnksutab vähe ning on väga raske, lootust on, et suur-suur. Kui ta paadile lähemale saime või siis õigem on öelda, et paadi kalale lähemale saime, selgus, et allakilone koll oli roninud kohe peale landivõttu maltsa sisse nii kõvasti, et oli vaja kahvaga ta sealt lahti päästa. Kala oli näha, aga nokk oli kusagil juurika taga jube kõvasti kinni ja lant sealhulgas, sealt tulid ka need jonksud, et kala tõenäoliselt tahtis ennast juurika tagant lahti päästa.

Kui kala oli käes ja vabastatud peale noomimist, läks püük edasi. Tunde oli täielik vaikus ja mitte ühtegi tonksu. Vahetasime kohta ja jälle sama lugu, kui lant vette sai, oli alla kilone koll otsas. Seekord tuli kergemalt paati, aga jälle esimene vise ja peale seda mitte midagi.

Sai veel kohti vahetatud ja tulemused üsna sarnased. Mõtlesin, et kui äkki teeks nalja, niiguinii kilosed kollid. Võtsin pildil oleval landil konksu ära ning järgmises kohas sain teha päris mitu viset enne, kui koll otsa tuli, natuke rabistas ning läinud ta oli. Oh seda kiirust, kuidas konks otsa tagasi läks ning lant samale poole lendas! Paar pööret ja kala otsas, paadis! Seda rõõmu, 4+ kg kala ning võib öelda, et sai luurelandiga enne kala välja otsitud.

Siis hakkas asi ka õhtu peale kiskuma ja valmistusime vaikselt kodupoole liuglema, teepeal aga saime tõelise elamuse osaliseks. Kaugelt eemalt nägime, et suur kotkas tiirutab pikka aega kõrgel, aga ühe koha peal. Sõitsime lähemale ja kui vett jälgisime, saime aru, mida ta seal tiirutab, kiloste kollide maa oli see! Kui madalas sõitsime, siis kiloseid kolle pages paadi eest kahte lehte. Tegime ka paar viset, aga lanti ei närinud keegi. See-eest pani seesama tiirutav kotkas meist 100 m tagapool küüned korra vette ning läkski kilone koll talle õhtusöögiks. Vaatepilt oli võimas ja vaatamata igasugustele äpardustele läks päev korda.

Tekst: Duuds
Lant: Eppinger Original Dardevle
Ritv: Shimano Speedmaster
Rull: Daiwa Caldia
Nöör: Varivas Bass Pro
 
 
23.03.2016
23.03.2016 12:49
0
1
Kas neid Eppingere saab kuskilt ka tellida?
23.03.2016 13:02
0
1
Tellima tõenäoliselt ei pea, Eesti on hästivarustatud kaplustes müügil neid Eppingere. 
dc
image

23.03.2016 14:19
0
3
See eppingeri lant on IMHO kujult üsna täpselt sama mis kuusamo räsänen, ots on veidi teravam, ehk võnklemine on vist siis veidi laisem. Räsänenid mulle meeldivad ja on toonud ka kala.

 
23.03.2016 15:03
0
3
Kahjuks pean kurvastama, et sarnasus on ainult selles, et mõlema kohta saab öelda plekklant.

Eppingeril on ka ääred peenemad ja keskelt paksem, kuju on üle 100 aasta vana ning materjal on selline mis ei lähe mitte kunagi roostetama, erinevalt kuusamost.

Eestlane üleüldiselt on raske loomuga, kui harjub ära mõne landiga, siis ei päästa selle landi küüsist teda enam miski ja veel kui kala ka saab siis on lootusetu. laugh See on ka kuusamo suur eelis, ta on Eesti turul niikaua olnud, et kõik harjunud ning ei kipu väga uusi lante proovima.

Minu teada on paljud kes proovinud ja andnud ka mõistlikku püügiaega Eppingerile, pole pettunud.

Samas on Eppingeri landiga püüdmine asi, mis vajab natuke harjumist, näiteks originaal, temaga saab poolemeetrises vees püüda ja ka 4-5m vees.lõppkokkuvõttes on see, et kes millega harjunud ning tehke vahepeal proovi mõne teise landiga ka - lemmikud võivad muutuda. wink

 
23.03.2016 20:07
0
2
Lõõgastav päev, mõnus lugemine ja ilus kala!
24.03.2016 19:48
0
0
...et kilosed KOLLID ja siis üks 4+ kala.   muidu tore jutt....
26.03.2016 14:22
0
1
Vähe ja väikesed, kurb. Teil pold lissalt ÕIGET värvi Originali.

http://www.kalale.ee/pilt/Failid/Foorum/1456826400/1458994617925.jpg

nännännää
Palun oota