Otsi

Need kes täna tilka panevad,järgmine vol.

1
2
3
16.03.2021 09:26
7
no nii saigi täna 10a. kainena oldud ja tervis rahuldav,tea kas elan veel järgmised 10a. ilma shnapsu ja naisteta.yesaastad rsk nii ruttu lendavad.
16.03.2021 10:53
8
Oot, naisest läksid ka lahku?
16.03.2021 13:33
3
Kes tegi purjuspäi ridamisi heategusid mida hiljem kibedasti kahetses?
16.03.2021 13:50
5
Aga on ju mida meenutada.Nonäiteks kasvõi mõned rüüstatud suvilad jne...
16.03.2021 14:13
2
Ilma napsuta on mõistetav-aga miks ilma naisteta???
16.03.2021 14:20
0
Mõtle natuke siis vast taipad.
16.03.2021 14:25
1
Ok.
16.03.2021 15:09
2
Käkk kannatas isegi kaua.
16.03.2021 15:28
7
maailmavaade ehk  lätiat- Too haakristiga tatoo Su õlal tehti Sulle MILLISES WANGLAS???  enlightened
16.03.2021 15:30
4
Kuna suurel staaril foorumis ühtegi õnnitlejat polnud siis nüüd teeb seda ise.
16.03.2021 15:33
10
Sa mudi jalgu,põhjatu inimrämps!Kuigi,saan sust aru,sest nii ingel,kui aya,kuika tädi änni on sind prse saatnud!
22.03.2021 21:54
8
Möödunud nädala vah. möödus GEORGI hotellis Wõron... angellaugh
22.03.2021 23:06
7
oppa,leidsid tööd toateenindajana vä,tubli muda,kuigi ainult nädalavhetustel aga asi seegi.
23.03.2021 19:10
6
 Kui möödunud nädalavahetuse veetis noorpaar Georgi hotellis siis vast õigustatud küsimus.Kas pealinna prouale siis öömaja Põrmu talus vastukarva et raskelt teenitud mahlaraha niimoodi lendu lasta? Või siis ämmaga raskelt riius?
24.03.2021 10:26
5
Päratu sündmus,mida peab miljonitega siin jagama.Pääses korra elus hotelli!
24.03.2021 10:39
1
Kui elus korra kodust välja saad siis ongi ju märkimisväärne sündmus.
06.06.2021 22:02
5
Kärpekirves on pidurdamatu nagu elektrijänes

Viimasel ajal on mulle hakanud tunduma, et kirves ei suuda enam edasi anda pilti sellest, mis meie kärpimisele fokuseeritud majanduses toimub, see metafoor jääb toimuva iseloomustamiseks liiga lahjaks. Pigem peaks mälusopist välja otsima „Siberi habemeajaja“. Mäletate ehk veel sellenimelist filmi, kus hiiglaslik monstrum liikus mööda raudteed läbi Siberi metsade ja võttis ühe hooga maha kõik puud, mis raudtee läheduses kasvasid. Omamoodi harvesteri eelkäija, ainult et veelgi koletuslikum.

Tõepoolest, vahest peaks kärpekirve asemel rääkima hoopis kärpeharvesterist? Igatahes võib siin julgesti kasutada vanarahva ütlust – ei ole siin hool ega hoobil vahet. Kõige selle juures ei jõua arvetki pidada, mis kõik juba ära on jõutud kärpida ega oska hirmu tundagi, mis veel löögi alla võib sattuda.

Paistab, et täpne arusaam valitsuse sammudest puudub riigikogulastelgi, mis seal veel tavainimestest rääkida. Selle nädala Riigikogu infotunnis esitas Eduard Odinets peaministrile sellise küsimus:

„Ei ole uudis, et valitsus oma kärbete tuhinas läheb nüüd laste ja kultuuri kallale. Sellest me oleme kõik viimaste nädalate jooksul juba kuulnud. Aga vähem on tähelepanu pööratud ühele teisele kärbete aspektile, mis on seotud hasartmängumaksu laekumisega ja selle eraldamisega erinevatele projektidele.“

Katkestan korraks Odinetsi küsimuse tsiteerimise, et mälu värskendamiseks vahele öelda: tegemist on sellesama hasartmängumaksuga, mille pärast rohkem kui aasta tagasi nii ägedaid lahinguid löödi. Riigikontroll juhtis toona tähelepanu sellele, millest konservatiivsed jõud juba ammu rääkinud olid: neid rahasid kasutatakse seadusevastaselt selliste projektide finantseerimiseks, mis hasartmängumaksust mitte kopikatki saada ei tohiks. Eriti alatuks tegi asja see, et rahaeraldised toimusid perede, vanurite ja puuetega inimeste arvelt.

Ja kui korraks kerkiski lootus, et nüüd ometi lüüakse kord majja ning seadus võidutseb, siis tegi sotsiaalminister Kiik sellele lühikese lõpu: oma võimu kasutades ja Riigikontrolli raportit eirates maksis ta lihtsalt need rahad homodele, feministidele, soouurijatele ja teistele tühikargajatele välja. Mis hundi suus, see hundi kõhus – minge ja võtke tagasi, kui saate, hehehee!

Aga tuli see kõik, nagu öeldud, perede, vanurite ja puuetega inimeste arvelt. Nüüd, nagu selgub, nüliti neilt teinegi nahk.

Odinetsi küsimus jätkub:

„Kui ma olen õigesti aru saanud, siis…“

Näete nüüd, isegi rahvasaadik pole kindel, mis tegelikult toimub – nii varjatult oskab täidesaatev võim oma asju ajada!

„… siis riigi eelarvestrateegia näeb ette, et hasartmängumaksu toetus erinevatele projektidele erinevates haldusalades külmutatakse selle aasta vähendatud mahus ja edaspidi hakatakse seda vähem maksma, kui seda laekub riigieelarvesse.“

Saate aru, mis toimub? Hasartmängumaks laekub küll riigieelarvesse, aga suur osa sellest jääb sinna pidama ega jõua enam sihtmärgini. Milleks äranapsatud raha kasutatakse, seda me ei tea, selleks on riigieelarve liiga läbipaistmatu. Miljonid kaovad nagu mutiauku. Valitsus, kes paistab pidavat sõda omaenda rahva vastu, pani neile lihtsalt käpa peale.

Odinets loetleb neid summasid:

„Rahandusministeeriumi haldusalas väikesed investeeringuprojektid – miinus kolm miljonit nelja aasta jooksul, haridusministeeriumis laste- ja noorteprojektid – miinus kaks miljonit eurot nelja aasta jooksul, Sotsiaalministeeriumi haldusalas hoolekande, perede, vanurite ja puuetega inimeste projektid – miinus kolm miljonit, kultuuriministeeriumi haldusalas olümpia ettevalmistamine, puuetega inimeste sporditegevus kultuuriprojektid regioonides – miinus kolm miljonit eurot.“

Ja jälle kannatavad pered, vanurid ja puuetega inimesed! Hoolivuse ja sallivuse jutlustajad sõidavad neist nagu teerulliga üle.

Kõige selle juures jäi mind vaevama küsimus – kas hasartmängumaksu kallale minnes kärbiti nüüd ka homodele ja feministidele seadusevastaselt eraldatavaid rahasid?

Paistab, et mitte. Kuna Odinets kuulub sotside leeri, siis oleks ta kindlasti ka taolise kärpe esile toonud. Kuna ta aga selle koha pealt vaikib, on see kindel märk, et midagi taolist juhtunud ei ole. Ikka uuesti ja uuesti nöögitakse ühtesid teiste arvelt. Omavoli ja häbematus koos seaduste ignoreerimisega paistab olevat praeguse valitsuse stiil. Aga kui lähtuda sellest, et peetakse sõda omaenese rahva vastu, siis polegi siin midagi ebaharilikku.

Ja nüüd jõuamegi Odinetsi küsimuse lõpuosa juurde:

„Lugupeetud peaminister! Kas te saaksite veel kord meile selgeks teha, miks selle kärbete tuhina sildi all, selle bürokraatia vähendamise ja riigihalduse kulude optimeerimise sildi all, te lähete kõige nõrgemate, kõige väiksemate kallale? Need on sajad väikesed projektid ja tuhanded inimesed, kes on saanud abi meie ühiselt kogutavast maksust, hasartmängumaksust. Seadus näeb ette väga kindla protsendi, kui palju me peame eraldama nendele projektidele, aga teie nüüd otsustate need summad külmutada ja hakata vähendama. Ja need summad on võib-olla kogu riigieelarve kontekstis imetillukesed, aga nende inimeste jaoks, nende projektide jaoks ja nende organisatsioonide jätkusuutlikkuse jaoks on need väga suured summad. Miks te teete seda, proua peaminister? Kas seda eesmärki leida see raha riigieelarvest tõepoolest ei ole võimalik kuidagimoodi teisiti täita, et jätta rahule kõige väiksemad, kõige nõrgemad, kes ei suuda valitsusele väga vastu seista?“

Mida oleks peaministril selle peale öelda? Silmad maha lüüa ja vaikida?

Asjatu lootus! Selleks ongi poliittehnoloogia ja tuhat väiksemat nippi, et ebameeldiva küsimuse sisu pea peale pöörata. Nii ei häbenegi Kaja Kallas öelda:

„Me ei lähe kõige nõrgemate kallale, selles mõttes teie väide ei vasta tõele.“

Vot sedasi, seltsimehed! Katkuge juukseid või haarake kahe käega peast, hani tuleb veest alati kuivana välja. Miks ei peakski, kui ta lähtub eeldusest, et tegelikult on kõige nõrgemad hoopis vähemused, alates feministide ja lõpetades homodega. Kusagil vahepeal istuvad soouurijad, kes tegelevad mingite mõttetute projektidega, mis aga neelavad raha nagu Kaval-Antsu kaabu neelas Vanapagana kuldmünte.

Peaministri vastust kuulates ei saagi aru, kas ta satub kogemata kombel absurdi valdkonda või irvitab külmavereliselt küsija üle:

„Me oleme korduvalt siin teie küsimusele vastanud, tuues välja ka seda, kuidas seda raha tegelikult erinevalt kasutatakse erinevates riigi osades, erinevates linnades, erinevates valdades, ja see pole olnud alati just laste hüvanguks. Nüüd, kõik need tegevused, millele te viitate – kui neid tegevusi peetakse oluliseks, siis ministeeriumid seisavad nende tegevuste eest ja leiavad selle raha, samamoodi kohalikud omavalitsused. Kui huvihariduse täiendav rahastamine on peamine teema, meil tulevad kohaliku omavalitsuse valimised, kus kõigil inimestel on võimalik oma meelsust väljendada ja anda teada kohalikele omavalitsustele, et see on oluline ja seda suuremat rahastamist või suuremat korraldamist kohaliku omavalitsuse poolt nõutakse.“

Kohe ei tea, kas selle peale nutta või naerda.

Kui senine rahakasutus „pole olnud alati just laste hüvanguks“, siis rahade äravõtmisega seda olukorda nüüd küll ei paranda.

KUI neid tegevusi peetakse oluliseks, siis ministeeriumid ja kohalikud omavalitsused leiavad selle raha?!

Mis on siis kogu kärpimise mõte, kui raha siiski leitakse – mujalt? Seda muidugi juhul, KUI laste huvitegevust peetakse oluliseks. Kärpijate tegevusest paistab välja, et vähemalt nemad ei pea, aga nad teevad hea näo pähe ja mängivad lahkeid tädikesi – kui keegi tahab, võib ta ju selle raha asemele, mis meie ära kärbime, ise midagi asemele leida.

Alatu on rääkida huvihariduse „täiendavast rahastamisest“, kui eelnevalt on riik sealt rahad välja võtnud. Ja „täiendama“, nagu selgub, peavad hoopis teised – kohalikud omavalitsused.

„Näidake meelsust ja nõudke!“ – see üleskutse kõlab küll peaministri suust nagu irvitus. Ta nagu ei tuleks selle pealegi, et ühel päeval võivad need nõudmised hoopis tema enda vastu pöörduda.

„Kui huvihariduse täiendav rahastamine on peamine teema…“ tänitab valitsusjuht ilmse sarkasmiga. Siinkohal oleks õige küsida – kes selle teema fookusesse tõstis, kes probleemi tekitas?

Kuhu ka ei vaataks, süüdimatus vaatab vastu nii peaministri tegudest kui sõnadest. crying
11.06.2021 21:49
5
Mida jood?
12.06.2021 19:30
2
Rumm teeb seest soojaks!
1
2
3
Palun oota