Otsi

Tahetakse likvideerida AO paisjärv

23.03.2022 13:15

Väga, väga naljakas... Meie piirkonnas napib veesilmasid ja siis järsku likvideerime kõik, varsti on järg Kadrina paisjärve käes samuti jne...
Ao paisjärv sai alles suured summad peale kalatrepi rajamiseks ja nüüd siis kõik see maha visatud raha... Ühes olen kindel: asi sai tehtud poolikult, veetase jäi palju madalamaks ja sellest ka taimestiku vohamine. Just vastupidi tuleb tõsta veetaset tagasi varasemale tasemele ning rajada ka ujumiskoht, inimesed tahavad looduses olla ja veesilmasid nautida. Kõik kalamehed, olete oodatud Rakkesse Neljapäeval 7. aprillil kl 18.00. Järv on vääriselupaik vesilikule ja kaladele, sellist asja ei tohi juhtuda, et lihtsalt taastame loodusliku sängi, samas rajame kõrvale uue... Ao paisjärve likvideerimise tegevusplaani tutvustav koosolek - Uudised ja teated - Väike-Maarja vald (v-maarja.ee)
23.03.2022 13:21
3
Tahaks linki panna, kuidas see siia käib? Ao paisjärve likvideerimise tegevusplaani tutvustav koosolek - Uudised ja teated - Väike-Maarja vald (v-maarja.ee)
23.03.2022 14:15
8
Mõne aasta tagune raha oleks nii tõepoolest maha visatud, aga parem hilja kui mitte kunagi - hea mõte see pais maha võtta!
23.03.2022 14:37
2
kroom, kalmehena jääb arusaamatuks, miks peaks likvideerima kalapüüdmise kohti, seal on ilusat suurt ahvenat ja haugi, kuid sügavust napib, vaja oleks veetaset tõsta, seda on ka uurimuses välja toodud. Liiatigi aastaid tagasi oli seal veetase pool meetrit kõrgem, kuid uudus kalatrepp.
 
23.03.2022 16:12
1
Pole seal mingit kala
23.03.2022 16:52
14
Kummaline, et mõne järve kohta keegi ei protesteeri, et näe kena järv, ilusat kala sees aga vett võiks rohkem olla, tooks äkki juurde kuskilt. 
Kalad said iseenda eluga ka ennem igasugust paisutamist hakkama, nad polnud liiga kõrgest või madalast veest mitte midagi kuulnud. Sõid seal, kus kõige rohkem süüa oli, keppisid seal, kus tahtsid, liikusid oma tarkuse järgi vastavalt vee temperatuurile.
Pole ise hobuseaegses Eestis elanud aga kui mina alustasin kalapüüki, siis iga tuttav taat mainis, et vanasti möldrid lasid õitsemise ajal kõik paisud maha samal ajal, et soojenenud vees õitsema läinud loodus ei kinnituks, vaid läheks allavoolu.
Mingeid ujumiskohtasi ja liivaga täidetud randu pole vaja, prigikaste ja silte pole vaja, kõige vähem on vaja igasugust võsa pügamist ja taimestiku niitmist, et oleks "hea" ja "ilus". Inimesed ujugu jões või järves.
23.03.2022 16:54
2
Ahvenat ja haugi on Põltsus endas kah. Püüdmine on kindlasti keerulisem, sest liikuma/otsima peaks rohkem.
23.03.2022 18:16
1
Sepaonu, mina elan Rakkes suurema osa ja olen harjunud seal kalal käima, kõrgema veega oli seal palju korralikku kala, kilo+ ahvenaid ja igal aastal kohalikud korraldasid ka kalapüüdmise võistlusi jne.. Tõsi, võiks võtta ette autosõidu lähimate järvedeni, kuid eelistan rattaga järve äärde sõitmist, valikute küsimus, Rakke rahvale meeldib pigem järv, kui 30 cm  sügavune jõenire. Seda enam rajati juba kalatrepp, uuringus aga tuli välja, et liiga madal, seal asja iva peitubki. Juba töötavat asja pole mõttekas kohe maha võtta, paljudel on järvega mälestused. 
23.03.2022 20:56
5
Hei.

Oleks huvitav lugeda nende projektide tagamaid, äkki saate telgitagustele valgust heita. Vaatan, et MTÜ Rakke Kalaspordiklubi ja Väike-Maarja vallavalitsus on seal toimetanud aga mis see tulem siis lõpuks peaks olema? 

https://www.kik.ee/et/projekt/kalade-rannet-takistava-ao-i-ao-veskijarve-paisu-likvideerimine

https://kik.ee/et/projekt/laane-virumaa-paisjarvede-ao-ja-nomme-veskijarv-moju-veekogumile

Teisalt on mitmed Eesti teadlased välja õelnud, et Põltsamaa jõele teeb seesamune settebassein palju paha ning selle ümber kogu tants käibki. Kui nii, siis minuarust pole siin mingit pointi rääkida inimetekkelise väikese veesilma raskest käekäigust vaid tuleks alustada ja sammud teha selle toitva jõe säästmise ja nagu nüüd aru saan siis ka päästmise nimel. Jõgi, võrreldes paisjärvega on oma ulatuselt kordades suurem (kohati mõõtmatult) elukeskkond ühes kogu selle fauna ja flooraga mis teda ümbritseb ning nii kahju kui ka inimesel ei ole, et mõni selline vabaajaveetmiskoht kaob siis palun vaadake mis maailmas nende teemadega praegu toimub. Euroopas (Balkani maad), Soome on väga eesrindlik, samuti ka Kesk-Euroopa ja näiteks ainuüksi USA investeerib tammide ja paisude dekonstrueerimisse juba aastaid kümneid miljardeid dollareid, lähtudes just jõgede ning nende vesikondade elukeskkonna taastamise ja elurikkuse säilitamise seisukohast. See võitlus käib seal kõige kõrgemal kongresmannide ning parlamende liikmete vahel ja nad on vaikselt jõudmas ühisele seisukohale, et need vead mis tehti eelmise sajandi alguses ning keskpaigas, meil tuleb ennast iserehabiliteerida ning meie põlvkonna esimene väga suur samm peab olema just eelmise põlvkondade vigade parandus.


 
23.03.2022 22:34
3
Minu arust ka ajuvabadus selle likvideerimine kuna alles tehti maailma uhke elektriliselt timmitav pais ja kalatrepp mis tundub toimivat kuna järve on säinast vähemalt hulga juurde tulnud.Suvel käibki kogu vee vool läbi kala trepi mitte üle tammi. Muud kala polegi ilmselt nii ülesse ronimas kuna korralikku suurvett pole juba aastaid olnud. See kontroll püük mida mingi tähtis amet tegi ,tehti sügisel mõrdadega mille tiivad olid lehti ja sodi täis ja osaliselt vastu põhja köieks läinud. Mis kala siis peale forelli sinna oleks pidanud minema??? Sügisel vist ikka väga palju kala üles ei trügi? Ja siis väita ,et trepp ei toimi?
24.03.2022 00:55
4
Kordan veelkord üle, tellitud analüüsis öeldakse, vett on vähe, põhimõtteliselt on vaja tõsta veetaset pool meetrit, mõned astmed trepile juurde ning on saavutatud esialgne tase, mis oli aastakümneid ja asi töötas. Nii lihtne see ongi, parem on lasta suur kulutatud raha allavoolu. Täpselt sama on Lääne-Virumaal tehtud ka teiste paisjärvedega, tehtud kalatrepid, kui poolikud, alandatud veetaset ning tulemus on rohtu kasvanud paisjärved. Räägitakse veel pahastest ja kiuslikest maaomanikest, see on ainult ettekääne.
 
12.04.2022 09:32
1
Kas öeldi kuupäev ka millal tühjaks lastakse?
16.04.2022 23:00
0
Jõenired kus väidetavalt väga madal võib ju mõnest kohast sügavaks kaevata ja ujumiskohad olemas.Võib ka Päästeameti leitud sõjaaegseid pomme seal vastu taevast lasta ja ei peagi kaevama.
Palun oota