Otsi

Jõelähtme elanikud näevad lõhet kahjuks vaid Keila-Joal

Autor: EKS / Erki Tammleht
Rohelise kooli projekt: lasteaiapere ja külarahva ühiskülastus Keila-Joale
Neeme Mudila muusika- ja liikumisõpetaja ning Neeme külavanem Sirje Põllu korraldasid möödunud sügisel matka Keila jõe äärde. Matka eesmärk oli näidata Jõelähtme lastele ja nende vanematele, kuidas lõhelised tulevad sügisel kudema. Kuna Jägala jões on siirdekalade ränne tõkestatud elektrijaama tammiga, siis tuleb kahjuks minna kalu vaatlema Keila jõe äärde.

Sügiskuudel on lõhe, meri- ja jõeforelli jaoks kudeaeg. Lõhe ja meriforell on siirdekalad, kes tulevad jõgedesse sigima soolasest mereveest. Meriforelli paikne vorm jõeforell elab jõgedes ja ojades ning eelistab elupaigana rohkem mudapõhja, kudemiseks otsib ta aga kruusasema paiga. Lõhelised eelistavad kudemiseks hapnikurikast, kivise ja kruusase põhjaga jõelõiku. Selleks, et siirdekalad saaksid rahulikult paljuneda, on siseveekogudes kehtestatud püügikeeld, millest kinnipidamine on vajalik, et tagada lõheliste looduslik taastootmine ning püügivõimaluste olemasolu ka tulevikus. Kalavarud on rahvuslik rikkus, mis ka strateegiliselt ülioluline.

Matk toimus õhtusel ajal taskulampide valgel. Just niiviisi olevat kõige parem kalu näha. Päevasel ajal peegeldub valgus veepinnalt tagasi ja kalu on vees raskem näha. Suurte kalade nägemine nii madalal vees ja nii kalda lähedal oli täiskasvanutelegi suur elamus! Suurim kala, mida me nägime, oli hinnanguliselt kümnekilone. Oli see vast suur pirakas kala! Lastele meeldis õhtune rännak väga, mõnes pisemas põnnis tekitas õhtupimedus ka natuke hirmu, aga turvaliselt emme või issi käekõrval said kõik mured murtud ja hirmud seljatatud. Ilmselt õhtu kõige erkstreemsem hetk laste jaoks oli jõe ületamine mööda üle jõe kukkunud suurt puutüve. Matk lõppes kauni Keila joa ääres. Juga on õhtusel ajal kaunilt valgustatud ja igati vaatamist väärt. Sinna kanti tasub kindlasti minna nii suvel, talvel, päeval kui ka õhtul pimedas.

Toeta Jõelähtme kohalike elanike soovi avada siirdekaladele rändeteed ja anna allkiri: https://petitsioon.ee/jagala-jogi-lohejoeks 

Artikkel on esialgselt ilmunud Jõelähtme Teatajas
07.01.2019
17.01.2019 21:06
5
12
Huumoristid jälle kallutavad.. Kuna Jägala jões on siirdekalade ränne tõkestatud elektrijaama tammiga siis muusikaõpetaja turistide ja lastega ei näe kudevat kala jões.

Mina nägin küll kala Jägalal see hooaeg. Nii suuri kui väikeseid. Seda kala suhteliselt raske näha Jägalal.

Keila-Joale läksite sellepärast, et sealsed poisid oskasid teile näpuga seda kala ette näidata, kala paremini näha. Ka head võimsat lampi ei ole igal õpetajal taskus, mis kalu valgustaks.

Jägala tamm nüüd küll selles süüdi ei ole, et lampideta turistid kalu ei oska vaadata.

Kui tahate nii väga kalu näha Jägalal, siis võidelge selle nimel, et alamjooks saaks keelualla. Et lõhepaugutajad ja muud lõhevalvajad ei tiriks kogu kala välja kudeajal. Hetkel terve aasta püük lubatud, kala ju tiritakse välja seaduslikult. Seda ei saagi iga turist näha, muudkui läheb ja kalad on platsis kudemas.. umbes nagu loomaaias, kindlapeale näed oma elevandi ära. Uskumatu.
Palun oota