Otsi

Peibutussöötadest ja lisanditest

Autor: Vobla
Tere jälle. Vobla blogi siinpool. Täna teeks juttu peibutussöötadest ja nende juurde kuuluvatest lõhna ja lisaainetest. Kevad on kiire aeg, seega asume kohe asja juurde. Kõigepealt tooks välja rea lõhna - ja lisaineid mida ja kuidas kalastamisel kasutada. 

Söödalisand ja nende kasutamine.

Kopramelass – kasutatakse nii talvel kui suvel. Mõrkjas-magus, sobib kõikidele lepiskaladele, eriti latikale, linaskile ja karbile. Võib lisada söödale isegi kuni 1:1. Stimuleerib kalade seedetegevust ja paneb aktiivsemalt toituma, sest sisaldab betaiini. Peab arvestama, et lisab söödale kohevust.

Melassisiirup – latika, linaski ja karbi püügiks. Sisaldab betaiini, lisab tugevalt liimuvust.

Puhas betaiin – nii kristalliseeritud kui vedelal kujul. Tõstab söögiisu ja parandab seedetegevust. Jaan doseerib 1 tl betaiini 1 kg sööda kohta. Kristalliseeritud kujul tuleks enne vees ära lahustada. Kõigi kalaliikide püügiks.

Grillitud kanepiseemned – sobib särje, säina ja turva püügiks. Lisab söödale kohevust, sisaldab hästi palju töötavaid osasid, võib kasutada nii jahedas kui soojas vees. Et eeterlikud õlid on väljaaurustunud, siis ei mõju jahedas vees negatiivselt.

Grillimata kanepiseemned – õlisisaldus suur, jahedas vees ei ole soovitatav kasutada. Leiab kasutust suvel, mil soojas vees levitab õli siirupite aroome kiiresti.

Biskviit ehk küpsisepuru – kasutamiseks peamiselt latikasöötades, aga ka teiste kalade puhul. Võib lisada 1:1 või 1:2. Ettevaatust, oht üle niisutada!

Babycorn e BC – jahvatatud manna sarnane pulber magusa maisi baasil. Hästi toitainerikas, kasutatakse püügil, kui kala on aktiivses toitumises. Annab söödale lisatoiteväärtust ja nakkuvust.

PV-1 – kõrge toitainesisaldusega, eriti sobib, kui kala on aktiivne. Lisab söödale nakkuvust. Jaan kasutab seda suvel kiire vooluga jõgedes ja sügavalt püügil järvedes.

Konserveeritud kanepiseemned – kasutatakse eelkõige linaski ja karbi püügil järvedes ja aeglase vooluga jõgedes. Lisatakse 2-3 kg sööda kohta 1 karbitäis, 300–400 g.

Konserveeritud magus mais – kasutamiseks latika, linaski ja karbi söötades. Parem on mais spetsiaalsete kääridega puruks lõigata või käe vahel puruks hõõruda, et jääks mittekorrapärased maisitükid, siis on efekt suurem. Väga hea latika püügil suve teisel poolel ja sügisel. 3-4 kg sööda kohta võib lisada 500 g maisi.

Värvitud riivsai – kollast ja punast tooni. Lisab atraktiivsust, eriti hästi toimib säina, turva ja suure särje püügil. Võib lisada 200–300 g riivsaia 2-3 kg sööda kohta. Säina ja turva püügil Emajõel on sel uskumatu toime, kinnitab Jaan.

Purustatud koriander –  Latika püügiks, lisab peale lõhna söödale ka kohevust. Pigem seisvasse vette.

Purustatud kookoshelbed – hea neutraalne vahend, nõrgalt magus, söödale kohevuse andmiseks. Leiab kasutamist järvedel; mujal siis, kui püük käib madalast. Sobib kõigile kalaliikidele.

Elusorganisme võib lisada kõigile söötadele: pinkie’d, kärbsetõugud, motõll, latikapüügil ka tükeldatud vihmaussid. Neid ei maksa sööda sisse kohe ära segada, vaid söödakorvi täitmisel panna sinna täpselt niipalju kui vaja.

Suuremate kalade püügil võib sööda sisse lisada näpuotsaga ka graanuleid.

Niisiis, kogu rida kenasti pähe õpitud ja nüüd katsetama. Elu lihtsustamiseks anname ette mõned retseptid mida tasuks kindlasti proovida. Tulemused võivad olla üllatavalt head. 
 

Jahe vesi, jõgedele, Emajõgi, latikas. Marceli Natuur 2 kg + Basic Mix Brasem 1 kg + kopramelass 0,5 kg. Neutraalne sööt, töötab hästi kevadel ja sügisel jahedas vees. Töötab ka teiste kalade puhul.

Jahe vesi, särg + nurg, jõed. Basic Mix River 1,5 kg + G5 Black 1 kg + grillitud kanepiseemned 0,5 kg. Särje ja nuru puhul toimib väga hästi. Sobib Emajõel, ent võib kasutada ka natuke aeglasema vooluga jõgedel.

Jahe vesi, latikas, järv. Basic Mix Brasem 2 kg + kopramelass 1 kg. Väga lihtne, aga töötab hästi. Sobib ka Pärnu jõe alamjooksule tema olematu vooluga.

Jahe vesi, särg ja nurg, järv. G5 Black 2 kg + Dynamite Baits Silver X Roach cassic 1 kg +grillitud kanepiseemned 0,5 kg.

Soe vesi, latikas, jõgi. DS Feeder 2 kg + Superfeed 1 kg + PV-1 1 kg + kopramelass 0,5 kg + 250 ml siirupit Marcel Van Den Eynde Brasem.

Soe vesi, latikas, jõgi. Secret 1 kg + Superfeed 1 kg + vedel kopramelass 250 ml + Marceli kuiv atraktant T-Orange 250 g. 

Soe vesi, Emajõgi, säinas, turb, särg. River Ace 2 kg + purustatud grillitud või grillimata kanepiseemned 1 kg + värvilist riivsaia 300 g. Hästi lihtne sööt, aga jube hästi töötab. Võib lisada siirupeid omal soovil. Kui lisada 1 kg DS Feeder’it, sobib ka latikale.

Soe vesi, latikas, järv. Gold Pro (võib kasutada Classicut) 2 kg + Bisquiti 1 kg + kopramelassi 0,5 kg + Sensas Bisquit Black 250 ml siirupit. Toimib hästi ka suvel Pärnu jõel.

Jahe vesi, jõgi, latikas, sügisepoole. DS Feeder 2 kg + Baby Corn 1 kg + Sensase maisisiirup 250 ml. Töötab nii Emajõel kui sügavas vaiksemas vees väga hästi, august-oktoober. Pärnu jõele sobib 2 kg Feederi asemel segu: DS Black 1 kg ja tavaline DS 1 kg.

Kõigile söötadele võib lisada atraktiivsuse tõstmiseks siirupeid.

LATIKAS SOOJAS VOOLUS. Latika püügiks soojas vooluvees on sööda olulised komponendid Superfeed ja kopramelass.

JAHEDASSE VETTE. Jahedas järvevees, aga ka vähese vooluga Pärnu jões töötab lihtne sööt: Basic Mix Brasem ja kopramelass.

SÄRG JA NURG. Jahedas vooluvees särge ja nurgu püüdes sega kokku Basic Mix River ja G5 Black ning lisa grillitud kanepiseemneid.

Lõpetuseks Ärge peljake kasutada peibutussöötasid ja katsetada uusi kooslusi. Ülal kirjapandu on ainult väike osa kõikidest võimalustest, mida peibutsusöötade kautamine võimaldab. 

Kivi kotti!
 

 

22.03.2016
12.04.2016 14:37
0
0
kiidan-kohe hulga targem.yes
Palun oota