Otsi

Rakenduste ettetegemine?

1
2
02.05.2021 10:18
0
eks lõpuks teebki iga üks nii nagu talle käepärasem on ja meeldib püüda!
HA1
image
02.05.2021 10:22
1
Ma püüan ka üldjuhul jõel voolus selle bologa ja selle rakendusega. Seisvas suuremat lepiskala pigem 11m noogutiõngega (igaksjuhuks ütlen, et näen küll noogutit). Sestap sambla peal üle meetrise keega 5-15cm vahedega haavlitega linaski püügist ei oska midagi arvata, kui tulemuslik see võib olla. See ilmselt Kullo koolist saadud püüginipp, mis minul jäi kahjuks vahele. Jõepeal püüdes siiski oluliselt lihtsam on kummistopperitega stoperdatud tina liigutada vajadusel, kui tahan tõmmata ahvena kinnipüügiks tina alla, et ta viidika kergesti kätte saaks. Pole ju aega hakata mingit lipsu tegema või vahetama. Tamiil on oma olemuselt ju elastne ja veniv materjal ja see otse metalli vahel pigistamine või libistamine vigastab, eriti peenikest tamiili. Eks seda siin läbi neti selgitada sama lootusetu nagu kunagi üks mees üritas rahvale siin selgitada, et tina ei saa hõljuda : )
02.05.2021 16:00
6
Suur tänu asjaosalistele postituste eest - eks igast postitusest saab välja lugeda enda jaoks kasulikku infot. Provokatsioonidele ma ei allu ning täieliku kogenematuse tõttu ei hakka kaasa rääkima, kes püüab õigesti ja kes mitte. Sellegipoolest panen oma esimese "korraliku" kalapäeva siia kirja ning hea meelega nimetaks ka teema ümber "Kartulivorm õppimas kala püüdma", kuid kahjuks seda muuta enam ei saa.

Sai siis Saaremaal reedel ja laupäeval mõlemad päevad kuskil 8h Nasva jõel särge püütud. Esimene päev jäi konksu otsa ka 4-5 ahvenat.

Varustuseks oli 5m 2x Bolo õnge (koos sõbraga), 0.205mm Shimano mono liinid koos 0.12 lipsudega, 4g korgid, mis sai tasakaalustatud Jaani tehtud Team Salmo õpetusvideote järgi (45-50cm peale 15cm vahedega tinad), proovitud sai suuruses 6-4 konkse sõnnikuussi ja tõukudega. Peibutussööt oli ka ostetud, kuid seda ei hakanud kasutama - jääb järgmiseks korraks.

Kõik edenes väga ilusti, kuid esimese päeva lõpu poole suutsin näpuga liiga tugevalt vajutades Bolo ridvale augu sisse vajutada kolmandasse lülisse - ma ei tea, kuidas see võimalik on, aga nii juhtus. Kiiresti poodi, poest tagasi, macgyveri teip ümber ja läks särjepüük edasi, ritv püsis õnneks koos. Paar konksu kadus, kus üks kord tuli lihtsalt konks sõlmest lahti ning teistel kordadel oli nagu osa lipsust sirgelt ära lõigatud (keegi hammustas otsast?). Ilmselgelt sõlmi ma veel korralikult siduda ei oska - hetkel kasutan ainult seda: https://www.kalaportaal.ee/images/stories/S6lmed/improved-clinch-s6lm.jpg

+ Paar umbsõlme veel peale.

Reede hommikul sai ka tõestada keskkonnaameti Härrale, et jah meil on piletid täitsa ostetud ning kõik on JOKK.

Õhtul siis proovisin ja vaatasin ehk saab midagi ridvaga paremaks teha, aga kus sa sellega. Ilma spetsialisti abi ja nõuta ei tea, mida sellega teha. Lõikasin siis rakenduse tamiili küljest maha ning panin rulli spinningule, kuna rohkem Bolo ja lihtkäsiõngesid pole. Uus rakendus sai peale tehtud ning spinning jäi laupäeva hommikut ootama.

Uus päev, taaskord Nasval kohal. Spinninguga visates polnud isegi hullu ning asi toimis. Veidi oli tuuline, mis muutis haakimise keeruliseks, kuna tamiil "pikendas" ennast ning pidi suurema kaarega tõmbama, et kork üldse liiguks vees. Taaskord paar konksu kadus nii sõlmest lahti tulemisega, kui ka "otsast lõigatuna".

Algselt panime ämbrisse vett ning kõik kalad sinna sisse, aga teatud aja pärast siiski kala "annab otsad" ja lebasid niisama seal ämbris liikumatuna. Sai tehtud otsus ning käisin ostsin sumba. Palju parem, kuid samas ka terve aja oli hirm sees, et äkki nöör tuleb lahti, mis oli posti ümber ning kogu saak ujub lihtsalt minema - õnneks seda ei juhtunud.

Pärastlõuna paiku suutis sõber teise Bolo õnge viskega puruks teha (pildid postituse küljes). Viskas siis külje pealt, mitte üle pea/õla ning esimesest lülist läks ritv lihtsalt katki ning püsis vaevu ülejäänud ridva küljes. Sama skeem - Macgyveri teip ümber ning sai veidi veel visatud, aga umbes 15 minutiga sai selgeks, et sellega pole enam midagi teha. Sõber jäi siis abiliseks, mängis telefonis pokkerit samal ajal ning aitas kalu konksu otsast lahti võtta.

30 minutit hiljem loopisin ikka spinnaga ning ühel hetkel tuli korgi otsast see oranz jubin ära (ei tea, kuidas seda nimetatakse) ning kadus kuskile vette. Õnneks on mul pea kõik asjad topelt ning sai teiselt samasuguselt korgilt "oranz jubin" võetud ning kadunuke asendatud. Püük võis jätkuda.

Mingi hetk sain aru, et ikka väga palju pisikest särge tuleb ning umbes 50% loopisime lihtsalt tagasi koguaeg. Ei tea, kas oli nr 4-6 konksudes, et pisikesed jäid rohkem külge või oli liiga vähe ussi/tõuku küljes, aga tuli meelde kuskilt loetud lause, et "suurem kala tahab ikka suuremat ampsu ning väiksele kalale ei mahu see lihtsalt suhu". Kell oli juba umbes 3-4 juures päeval seega viimased paar tundi sai proovitud nii, et uss külge täies ulatuses ning 2-3 tõuku samuti. Enda üllatuseks hakkaski tulema veidi suuremat särge - järelikult on see lause tõene? Kalapüügi simulaatoritest tean samuti, et suurema konksuga on suurem tõenäosus suurt kala saada - lihtsalt pead kauem ootama.

Kuidagi juhtus nii, et sööta sai ostetud väga täpselt ning Laupäeva kella 6ks õhtul said ka ussid ja tõugud otsa ning aeg oli oma kodinad kokku korjata.

Võtsime siis sumba veest välja ning hakkasime oma Laupäevast saati ämbritesse ümber tõstma, et saaks transportida neid. Sumba ots ämbrisse ning vaikselt seda edasi ketrama, et jõuaks avauseni, aga kuna ämbri äär oli varasemalt katki läinud siis suutsin ka sumba umbes 5st kohast puruks teha enne, kui kõik kala sai ämbrisse.

Kokkuvõtteks siis:
 • Umbes 6 kaotatud konksu
 • 2 katkist Bolo õnge - Mikado MFT Bolognese 5.00m up to 25g (235g)
 • 1 katkine kork
 • 1 katkine sump
 • Valget värvi jope, mis oli geniaalne valik kalale minekuks, on nüüd põhimõtteliselt hall/must ning ootab keemilises puhastuses oma järjekorda.
 • Sõrmed katki ning hellad sööda konksu otsa panemisest, konksu kala suust välja võtmisest + tänu heale kevad ilmale näos päikesepõletus ning sellega kaasnevad päikeseprillide randid näos jnejne
 • Umbes 5/10-st haakimisest jäi külge (arenemisruumi küll ja küll)
 • Kokku umbes 20kg särge (3 ämbrit ääreni täis, võin ka täielikult mööda panna, kuna kaalu polnud - tunde järgi)
 • Hulganisti kogemust ning uusi mõtteid
 • Motivatsioon teha vigade parandusi
 • Motivatsioon avastada uusi kohti ning proovida püüda teisi kalu (Latikat, vimba, ahvenat jne)
 • Motivatsioon proovida peibutussööta ise teha ning katsetada
Tuli küll väga pikk kirjutis, kuid loodan, et sellest on abi neile algajatele kalameestele, kes üldse ei julge postitada ega kirjutada kuskile kartes langeda kriitika tormi alla (tean ka ise mõnda). Pikk postitus küll, kuid siit ka mõned küsimused teadjatematele kalameestele, et ma saaksin ennast parandada ning uusi teadmisi ammendada:
 1. Kas Bolo ridvad ongi nii õrnad, et kui vähe tugevamini viskad, või külje pealt, on asi kohe puruks? Kuidas peaks seda viskama?
 2. Soovitage uusi Bolo ritvu latika, vimma ja särje püügiks palun.
 3. Kui püüda särge, kas siis enamik tulevadki tillukesed, mis ei sobi isegi kassile?
 4. Kas vastab tõele, et suurema konksu ning suurema ampsuga on vähem kala/vähem aktiivsem püük, kuid suurema tõenäosusega tulevad niiöelda "mõõdukalad"?
 5. Kas peaks alati kasutama peibutussööta, et meelitada kohale suuremaid kalu?
02.05.2021 16:14
0
Pildid eelneva postitusega seoses.
HA1
image
02.05.2021 19:25
1
Suurepärase tekstiga said maha. Siit on ainult edasi minna. Kõik on ok aga võiks veel lisa tinahaavleid pigistada tamiilile.
02.05.2021 19:32
3
Kartulivorm, ilus jutt. Eks alguses ongi raske ja kipuvad asjad puruks minema, aga pidevalt käies tulevad ka kogemused. HA1 sa oled tõepoolest väga andekas ja teemat üdini valdav kalamees. Talenti ei saa raisku lasta ja pead minema EÕL korraldavale karikasarja võistlustele. Sinu pagasiga ei tohiks probleemi tekkida ja kõik võistlused peaksid sa võitma kohe kindlasti. Ma ise just selle mõttega olen käinud mõningatel õngitsemis võistlustel, et näha ja juurde õppida seda teemat veelgi ja selleks on mõõtu võtta omaala spetsidega just õige koht. Mul on vast läinud nii keskpäraselt võistlustel, aga sina peaks kindlalt võitma.
02.05.2021 20:31
0
kartulivorm konksud, tinad ja korgid ongi loomulik kadu,aga ,et ridvad pooleks see paneb kukalt kratsima!ehk kehv partii või mis hinnaklassi kuuluvad?
HA1
image
02.05.2021 20:32
0
Sorry, I cant relate. Pole kunagi huvi pakkunud. Mulle meeldib kalapüük aga seda võimalikult vähese vaevaga. Selleks autoga kuhugi sõitma hakata üldjuhul ei viitsi. Eks sa käid ilmselt mööda Eestit ka erinevatel jebladel? No maitse asi, inimesi igasuguseid.
02.05.2021 20:37
0
Ridvaga võib olla asi lihtsalt nii, et valmistamiseks kasutatud materjal pole eriti kerge mistõttu on "toru" sein lihtsalt õhuke tehtud, et ritv oleks kerge. Mul kunagi mingi õng läks ka suht suvalt pooleks ja polnud kallis asi, kuid kergepoolne küll. Lülid olid nagu paberist tehtud. See lihtsalt spekulatsioon ja ei pruugi olla seotud reaalsusega.
02.05.2021 20:46
0
Veskioja - tegemist Mikado MFT Bolognese 5.00m up to 25g (235g) ritvadega. Tükihind €44 BoboFishing poes.
02.05.2021 20:58
1
Kui kindel oled et ritva eelnevalt kuidagi ei vigastanud siis mine poodi ja nõua garantiid.
 
HA1
image
02.05.2021 21:07
1
Ridva plank..
12.05.2021 19:22
0
Kas särje püügil on kirptirk efektiivsem?

Mis vahet on libiseval korgil ja mitte libiseval?
12.05.2021 21:28
1
Mitte libisevaga on kiiremas voolus parem püüda. Libisevaga on parem kaugemale visata...vist
HA1
image
13.05.2021 07:43
1
Efektiivsem kindlasti ja eriti voolus. Muidu lips tilbendab voolus ja kala ei saa kätte.
16.05.2021 20:06
0
Kas keegi targem oskaks öelda või anda linki lehele, kus oleks kirjas millisel ajal umbes või mis temperatuuriga jne teatud kalad koevad? Ehk mida ja millal mõtekas on proovida pyyda.

Ehk keegi viitsib ka seletada, kuidas täpsemalt latikat pyyda ja kas teda käsiõngega ka võimalik pyyda?
16.05.2021 20:41
2
Kõige parem oleks raamatukogust laenata V.Koržetsi "Õngitsemine" ja see läbi lugeda, tekib kohe palju selgem pilt ette.
22.05.2021 17:34
0
Olen vaadanud ja lugenud siis põhja/feeder pyygi kohta. Varustuse poolt pealt on soovitusi seinast seina algajale. Nii palju olen aru saanud, et korvid võiks olla 50-100g alustuseks ning mõni keskmine ritv (medium).

Ehk keegi jagaks oma kogemust millise rakendusega oleks hea alustada?

ja kui palju mõjutab pyyki õige korvi valik? Kui oluline on teada, milline põhi jões/järves on?
24.05.2021 17:46
0
Jeps.Netist siia kribada ei pea bireti all just palju olema...
1
2
Palun oota