Suur tänu asjaosalistele postituste eest - eks igast postitusest saab välja lugeda enda jaoks kasulikku infot. Provokatsioonidele ma ei allu ning täieliku kogenematuse tõttu ei hakka kaasa rääkima, kes püüab õigesti ja kes mitte. Sellegipoolest panen oma esimese "korraliku" kalapäeva siia kirja ning hea meelega nimetaks ka teema ümber "
Kartulivorm õppimas kala püüdma", kuid kahjuks seda muuta enam ei saa.
Sai siis Saaremaal reedel ja laupäeval mõlemad päevad kuskil 8h Nasva jõel särge püütud. Esimene päev jäi konksu otsa ka 4-5 ahvenat.
Varustuseks oli 5m 2x Bolo õnge (koos sõbraga), 0.205mm Shimano mono liinid koos 0.12 lipsudega, 4g korgid, mis sai tasakaalustatud Jaani tehtud Team Salmo õpetusvideote järgi (45-50cm peale 15cm vahedega tinad), proovitud sai suuruses 6-4 konkse sõnnikuussi ja tõukudega. Peibutussööt oli ka ostetud, kuid seda ei hakanud kasutama - jääb järgmiseks korraks.
Kõik edenes väga ilusti, kuid esimese päeva lõpu poole suutsin näpuga liiga tugevalt vajutades Bolo ridvale
augu sisse vajutada kolmandasse lülisse - ma ei tea, kuidas see võimalik on, aga nii juhtus. Kiiresti poodi, poest tagasi, macgyveri teip ümber ja läks särjepüük edasi, ritv püsis õnneks koos. Paar konksu kadus, kus üks kord tuli lihtsalt konks sõlmest lahti ning teistel kordadel oli nagu osa lipsust
sirgelt ära lõigatud (keegi hammustas otsast?). Ilmselgelt sõlmi ma veel korralikult siduda ei oska - hetkel kasutan ainult seda: https://www.kalaportaal.ee/images/stories/S6lmed/improved-clinch-s6lm.jpg
+ Paar umbsõlme veel peale.
Reede hommikul sai ka tõestada keskkonnaameti Härrale, et jah meil on piletid täitsa ostetud ning kõik on JOKK.
Õhtul siis proovisin ja vaatasin ehk saab midagi ridvaga paremaks teha, aga kus sa sellega. Ilma spetsialisti abi ja nõuta ei tea, mida sellega teha. Lõikasin siis rakenduse tamiili küljest maha ning panin rulli spinningule, kuna rohkem Bolo ja lihtkäsiõngesid pole. Uus rakendus sai peale tehtud ning spinning jäi laupäeva hommikut ootama.
Uus päev, taaskord Nasval kohal. Spinninguga visates polnud isegi hullu ning asi toimis. Veidi oli tuuline, mis muutis haakimise keeruliseks, kuna tamiil "pikendas" ennast ning pidi suurema kaarega tõmbama, et kork üldse liiguks vees. Taaskord paar konksu kadus nii sõlmest lahti tulemisega, kui ka "otsast lõigatuna".
Algselt panime ämbrisse vett ning kõik kalad sinna sisse, aga teatud aja pärast siiski kala "
annab otsad" ja lebasid niisama seal ämbris liikumatuna. Sai tehtud otsus ning käisin ostsin sumba. Palju parem, kuid samas ka terve aja oli hirm sees, et äkki nöör tuleb lahti, mis oli posti ümber ning kogu saak ujub lihtsalt minema - õnneks seda ei juhtunud.
Pärastlõuna paiku suutis sõber teise Bolo õnge viskega puruks teha (pildid postituse küljes). Viskas siis külje pealt, mitte üle pea/õla ning
esimesest lülist läks ritv lihtsalt katki ning püsis vaevu ülejäänud ridva küljes. Sama skeem - Macgyveri teip ümber ning sai veidi veel visatud, aga umbes 15 minutiga sai selgeks, et sellega pole enam midagi teha. Sõber jäi siis abiliseks, mängis telefonis pokkerit samal ajal ning aitas kalu konksu otsast lahti võtta.
30 minutit hiljem loopisin ikka spinnaga ning ühel hetkel tuli korgi otsast see oranz jubin ära (
ei tea, kuidas seda nimetatakse) ning kadus kuskile vette. Õnneks on mul pea kõik asjad topelt ning sai teiselt samasuguselt korgilt "oranz jubin" võetud ning kadunuke asendatud. Püük võis jätkuda.
Mingi hetk sain aru, et ikka väga palju pisikest särge tuleb ning umbes 50% loopisime lihtsalt tagasi koguaeg. Ei tea, kas oli nr 4-6 konksudes, et pisikesed jäid rohkem külge või oli liiga vähe ussi/tõuku küljes, aga tuli meelde kuskilt loetud lause, et "
suurem kala tahab ikka suuremat ampsu ning väiksele kalale ei mahu see lihtsalt suhu". Kell oli juba umbes 3-4 juures päeval seega viimased paar tundi sai proovitud nii, et uss külge täies ulatuses ning 2-3 tõuku samuti. Enda üllatuseks hakkaski tulema veidi suuremat särge - järelikult on see lause tõene? Kalapüügi simulaatoritest tean samuti, et suurema konksuga on suurem tõenäosus suurt kala saada - lihtsalt pead kauem ootama.
Kuidagi juhtus nii, et sööta sai ostetud väga täpselt ning Laupäeva kella 6ks õhtul said ka ussid ja tõugud otsa ning aeg oli oma kodinad kokku korjata.
Võtsime siis sumba veest välja ning hakkasime oma Laupäevast saati ämbritesse ümber tõstma, et saaks transportida neid. Sumba ots ämbrisse ning vaikselt seda edasi ketrama, et jõuaks avauseni, aga kuna ämbri äär oli varasemalt katki läinud siis suutsin ka sumba umbes 5st kohast puruks teha enne, kui kõik kala sai ämbrisse.
Kokkuvõtteks siis:
- Umbes 6 kaotatud konksu
- 2 katkist Bolo õnge - Mikado MFT Bolognese 5.00m up to 25g (235g)
- 1 katkine kork
- 1 katkine sump
- Valget värvi jope, mis oli geniaalne valik kalale minekuks, on nüüd põhimõtteliselt hall/must ning ootab keemilises puhastuses oma järjekorda.
- Sõrmed katki ning hellad sööda konksu otsa panemisest, konksu kala suust välja võtmisest + tänu heale kevad ilmale näos päikesepõletus ning sellega kaasnevad päikeseprillide randid näos jnejne
- Umbes 5/10-st haakimisest jäi külge (arenemisruumi küll ja küll)
- Kokku umbes 20kg särge (3 ämbrit ääreni täis, võin ka täielikult mööda panna, kuna kaalu polnud - tunde järgi)
- Hulganisti kogemust ning uusi mõtteid
- Motivatsioon teha vigade parandusi
- Motivatsioon avastada uusi kohti ning proovida püüda teisi kalu (Latikat, vimba, ahvenat jne)
- Motivatsioon proovida peibutussööta ise teha ning katsetada
Tuli küll väga pikk kirjutis,
kuid loodan, et sellest on abi neile algajatele kalameestele, kes üldse ei julge postitada ega kirjutada kuskile kartes langeda kriitika tormi alla (tean ka ise mõnda). Pikk postitus küll, kuid siit ka mõned küsimused teadjatematele kalameestele, et ma saaksin ennast parandada ning uusi teadmisi ammendada:
- Kas Bolo ridvad ongi nii õrnad, et kui vähe tugevamini viskad, või külje pealt, on asi kohe puruks? Kuidas peaks seda viskama?
- Soovitage uusi Bolo ritvu latika, vimma ja särje püügiks palun.
- Kui püüda särge, kas siis enamik tulevadki tillukesed, mis ei sobi isegi kassile?
- Kas vastab tõele, et suurema konksu ning suurema ampsuga on vähem kala/vähem aktiivsem püük, kuid suurema tõenäosusega tulevad niiöelda "mõõdukalad"?
- Kas peaks alati kasutama peibutussööta, et meelitada kohale suuremaid kalu?