Vingerjas
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/Misgurnus_fossilis_2009_G1.jpg/240px-Misgurnus_fossilis_2009_G1.jpg
Vingerjas on väike kollakaspruuni seljaga musta-kollasetriibuliste külgede ja pruunide uimedega 15...18 cm pikkune peenike kala. Suu juures on tal mitu paari lühikesi tumedaid jätkeid - poiseid. Saba on tal ümardunud ja meenutab päevinäinud pintslit. Isased on emastest natuke pikemad ja neil on seljauime taga rasvamügar, mille järgi on neid üpris lihtne ära tunda. Vingerjas on levinud Kesk- ja Ida-Euroopas ja Kagu-Aasias.
Vingerjad elavad soostunud kallastega jõgedes, mudaste põhjadega järvedes ning üldse on tema puhul tegemist ühe korraliku mudanäoga. On ka selge, miks. Vingerjad toituvad surusääsklaste ja teiste putukate vastsetest ja tigudest, kes valdavalt kõik mudas elutsevad. Lisaks sellele on vingerjatel palju vaenlasi: sellisest toredast suutäiest ei ütle ära keegi ja nii ei jäägi tal muud üle, kui mutta peitu pugeda.
Seoses mudaeluviisiga (väga viskoosne hapnikuvaene keskkond) on vingerjal arenenud teist järku hingamine rikkalikult veresoontega varustatud pärasoole abil. Aegajalt vingerdab vingerjas mudast pinnale õhku neelama. Seda neelamist saadab piiksuv heli, mistõttu vingerjat ka vigisejaks hüütakse. Samaaegselt laseb ta pärakust välja ka juba ärakasutatud (ärahingatud) õhumulli.
Vingerjas sigib kevadel, aprilli lõpus ja mais. Tavaliselt koevad nad samas elukeskkonnas, teinekord aga lähevad kudema üleujutatud luhtadele. Koorunud vastsed jäävad peas olevate kleepeelundite abil taimede külge peadpidi kinni ja ripuvad seal senikaua, kuni jätkub marjateras olnud rebu. Kui rebu on otsas või ka enne seda, hakkavad vastsed juba aktiivselt toitu otsima.
Et vingerjas on väga väike, siis toiduks teda ei tarvitata, küll aga "vahetavad" ontlikud kalamehed vingerja välja mõne suurema kala vastu. Vingerjad on suurepäraseks elussöödaks ja eriti hästi saab tema abil haugi püüda. Vingerjad on hinnatud ka akvaariumikaladena. Nad on päris vastupidavad, ega nõua eriti sooja vett. Lisaks sellele on nad ka tänu oma huvitavale hingamisviisile küllalt atraktiivsed ja tekitavad akvaariumihuvilises märksa enam elevust kui mingi tuim koger.
Vingerjat kasutati vanasti ka ilmaennustamisel. Nimelt tulevad vingerjad õhurõhu langedes tavaliselt veepinnale. Inimesed panid seda tähele ja hakkasid neid mudastes anumates hoidma. Nii et, kui see väike vigiseja oma mudavannist pinnale tõuseb, on kasulik välja minnes vihmavari kaasa võtta. Vingerjas on looduskaitse all.