Otsi

HIIUMAA

1
2
3
32
33
34
35
36
05.04.2023 19:08
0
Tere head kolleegid Kuida säina ning särjega lood on? Kas tänavu on jälle liiga vara või on hoopis liiga hilja)))?
05.04.2023 23:02
4
Vali ise
06.04.2023 16:42
0
kas Käina kanalist kokre tuleb?
08.04.2023 21:10
13
Jälle põhjust siia teemasse mõni rida kirjutada,ehk siis hooaja avamine. Hoiatan ette, et jutt tuleb pikk ja segane. Sattusin Hiiumaale seekord just pikal nädalavahetusel, mis tähendas seda, et üle kümne aasta õnnestus neljapäeva õhtul alles teisele praamile pääseda. Reede korra kahlakatega merele, ei lootnudki kala saada ja ei saanudki, aga kolm asja sain selgeks.1. Mere põhi on pehme.2. Olen vana.3. Olen paks. Kella järgi viskas pulsi 180 peale, nii et pilt ees juba läägis. Õhtul hüppasin veel kodusadamast läbi, n-ö.varustuse kontroll mis lõppes viie kassikalaga. Täna hommikul siis Kassarisse. Hommiku poolteist kraadi külma. Kõigepealt Laisnasse. Aga seal kohad nii roogu kasvanud,et ei hakanud õnge lahti võtmagi vaid edasi Orjakusse. Olin seal esimene kalamees. Roogu oli ka seal üleliia, lisaks veel vähe liiga kiire vool. Esimene tund nullitasin, edasi sain mõne kala ka (koger). Võtt oli (palun mind mitte bännida) sitt. Tasapisi kogunes ka rahvast ja suhtluses sai selgeks põhitõde, et eile võttis ja ilmselt ka homme võtab, aga täna on lihtsalt halb päev. Jutuks tuli ka see, kas säinas on juba läbi käinud, või alles tulemata. Aga sellele küsimusele vastust ei leitudki. Nalja sai ka. Peatus mingi auto, välja ronis mees (nimetame teda tinglikult rotiks) kes hakkas ühte kalameest õpetama - kui saad alamõõdulise säina,siis peida kohe põõsasse, Hiiumaal jube kuri kalakaitse. Kalamees küsis vastu - aga kas lihtsam poleks alamõõduline tagasi visata. Rotil oli kohe suu sedasamust täis ning ronis autosse ning pani minema.Mõõdus säinast saadi minu seal viibimise ajal 4-5. Kahjuks pidin enne kella kahte lahkuma ja saagiks jäi 29 kokre kogukaaluga 6,3 kg. Midagi positiivset ka. Ülejoonud kalamehi ei näinud, alamõõdulised visati tagasi, kaldad on puhtad.
09.04.2023 19:30
16
Täna kordusetendus. Seekord siis hommikul külma 2,5. Kaheksa paiku jõudsin Orjakusse. Ühtegi inimest peale minu polnud. Viskan sisuliselt samas kohas, kus eile püüdsin sööda vette ja meetri pärast kork nõksatab, haagib, vean kaldale. Korralik mõõdusäinas.Üle kahe aasta õngega esimene, spinninguga olen ikka mõned saanud. Varsti teine, kolmas, neljas siis üks äraminek, veel paar tükki ja napilt alamõõduline Lisandub esimene mees, siis veel mõni.Kõik saavad.Eriliselt suured just ei ole, üle pooltega tuleb mõõdulint välja võtta, kuskil kolmandik läheb kosuma.Rahvast muudkui lisandub ja säina võtud muudkui vähenevad, aga ei kao ka päris ära.Kalakast hakkab juba raskeks muutuma ja otsustan, et püüan ka täna kolmveerand kaheni.Kõrvalpüüdjatega saab piisavalt kalamehejuttu ajada.Aeg saab täis, asjad autosse ja koju. Kodus inventuur. Säinaid 32, kaalu ca 29 kg. Muid liike täna 0.Suurim 1,62.Paar tundi kalade puhastust ja praami peale. Järgmine kord alles mais, kui vähegi ilma on siis paat sadamasse ja merele.
20.04.2023 13:34
0
Hiius säinaga lõpp?
23.04.2023 13:25
4
Oli väiksem puhkus Hiius perega. Reede hommikupoole käisin Tahkuna kandis forkat jahtimas. Ei miskit. Meri ikka mega madal praegu. Õhtul käisin poisi ja äiaga Kõrgessaares. Saime ahvenat ja säinast. Sekka ka mõni särg ja kiisk. Enamus ahvenaid läksid tagasi kosuma, suuremad pannile. Kaasa 6 ahvenat. Suurim ahven umbes 300-400g sai 4a poiss ja oh seda rõõmu kui ta selle kaldale sai. Säinaid kotti 5, kõik üle kilo kalad. Läksid kotletiks. Järgmine kord hiidu ilmselt jaanide paiku. Siis ilmselt juba haugi jahtima lahtedesse.
15.05.2023 20:59
11
Sai siis spinninguhooaeg avatud. Eile lõunast merele. Paadiga kohale ja sealt edasi pükstega edasi. Maikuus pole mul millegipärast kunagi püük eriliselt edenenud. Ka seekord esimesed kolm tundi kontaktivabalt. Siis tuli üks otsa, hullult rabeles ja edukalt, pääses minema. Järgmised poolteist tundi jällegi täis null. Olin juba paadini tagasi jõudmas, kui lõpuks selle aasta esimese havi kätte sain. Korralik kala (2,93).Kümmekond minutit hiljem sain teise ja viimase (2,76). Kodus selgus, et teisel oli veel mari sees. Mida kuradit, toomingas õitseb ja kala pole veel kudenudki. Täna otsustasin teha vähe kaugema sõidu ja püüda seekord paadist. Sadamas sain kokku kaluritega, kes olid just mõrda vaatamas käinud. Haugi oli kõvasti olnud, aga ka esimesed tuulehaugid. Nii et kes tuuleka vastu huvi tunnevad, vaadake varustus üle! Minu püük koopia eilsest.Esimene ja teine haug kümneminutilise vahega peale neljatunnise nullitamist. Lisaks veel üks otsast äraminek ning paar järgi jooksmist. Esimene kala poolteist ja teine kaks kilo. Kalale seekäik enam minna ei plaani, ilm pidi ka pasaks minema. Järgmine nädal peaks kartulid maha panema ehk saab korra merele ka, kui ilma on.
29.06.2023 10:51
2
Sõru kandis ahvenat või haugi liigub? Kuskilt lesta ka tonkaga tuleb juba?
26.09.2023 12:22
2
Tere!
Kuidas lestaga lood, kas vesi piisavalt jahe?
26.09.2023 23:28
5
Kevadel sai töö juures üks väike muutus tehtud, mis mõjus halvasti rahakotile, aga väga hästi vaba aja rohkusele, nii et suvel jõudsin vähemalt neli- viiskümmend päeva merele.Räägin seekord pühapäeval käigust. Algas piinlikult, sest sadamas avastasin, et aerud olid maha jäänud, tuli kodust veel kord läbi käia. Merel olin juba pea kalapüügikohta jõudnud, kui märkasin, et aere ikka pole, ehk olin nad seekord autost välja võtnud ja kai peale unustanud. Kuna ma oma mootorit väga ei usalda tuli veel kord tagasi sõita. Selleks ajaks oli ilm juba päris tuuliseks läinud (ca 11 m/s).Kala iseenesest ju oli, aga palju möödarabamisi ja otsast ära minekut. Tänu tuulele ankur ka enam ei pidanud ja paat lohises sissevisatud ankruga paraja trollimiskiirusega. Lõpetasin lollimängimise ja tulin tulema.Esmakordselt pärast kolme kuud ei saanud isegi normi täis vaid piirdusin kolme haviga, kõik suuruses 1,7-1,8. See aasta on säinast palju.Teinekord, kui hauginorm täis, aga koju minna veel ei viitsi, paned väikse pöörleva otsa ja püüad säinast.Tunni -pooleteisega teinekord kahekohalise arvu. Kui oktoobris veel ilmasid on saab vaikselt selle aasta otsi hakata kokku tõmbama.
 
27.09.2023 11:10
6
Säinast oli minul juulis väga palju, mul oli üheharuline konks ja kahe päeva jooksul pidin umbes sajast kalast ühe hädatapu tegema, plaanis polnud teda üldse kaasa võtta. ilmselt kolmikuga oleks asi päris hull olnud. Reedel käisin nüüd uuesti kayakiga, tuulepuuduse üle kurta ei saanud, minul selliste meetrsekundis tuultega suht õnnetu vastutuult sõitmine. 5säinast ja haugi võtsin kaasa, säinad korralikud, haugid mõlemal pool kahte kilo. 
27.09.2023 12:12
2
Sepp, mis sa arvad, kas näiteks Sõru sadamas kai pealt landiga korralikku säinast võiks saada? Mis lanti katsetamiseks soovitad? Ahvenat olla vähe ja eelmine aasta see 300-400g säinas oli paras tüütus, aga korralikku püüaks küll.
27.09.2023 13:18
4
Ma olin sõrus, enda arvamus ja ka ühe kohaliku taadi heietused kinnitasid seda, et renoveerimistööd sõrus pole hästi mõjunud , äkki aegapidi läheb paremaks. Säinas lööb microjigi väga hästi, enamasti langemise pealt , dropshotti närib samamoodi. Kõige parem tüüp ja värv on omal olnud praegu endatehtud sexy impact koopia 2,8" ja lilla rohelise teraga (vasakult teine aga käe peal kõik tegijad värvid ahvenale praegu) aga sellesse lillasse ei maksa klammerduda, kõik muutub kogu aeg. Ma sain ühe kilo+ säina kummiga aga ta selle release poole tegi tõstes ise ära. Eelnevatel aastatel kah saanud ja näinud aga ikka vähe. Meres mu meelest kõige parem lant säinale bete loto 12g . Saadakse muidugi iga landiga. Ma suures meres püüdsin medrases vees, seega peaks kahlates samamoodi saama seda säinast. Ahvenat oligi vähe ja mõõt kah nadi, loobusin siva. A see vana info, ma käisin, siis oli olnud ja oli korralik lõunalaks tuult, lööb silo täis selle kasti. Pole võimatu, et paari nädala pärast hoopis teised jutud. Ikka ise tuleb kõik üle vaadata. 
27.09.2023 14:15
7
Et see aasta kala palju tulnud, siis avastasin enda jaoks uue säilitusviisi. Nimelt kuivatamine toidukuivatis. Fileerid kalad ära, haugidel võtad ka naha maha (naine ütles, et pidi puhtam maitse olema), säinastel pole viitsinud. Lõigud ribadeks, siis lisad soola ja mingit magusat tai- hiina chillikastet, lased mõne tunni seista ja laod toidukuivatisse.Ise lasen 60 kraadi juures nii mõniteist tundi.Siis korjad ära paned kas kaanega klaaspurgi, või vaakumpakendisse. Vähemalt tuttavad kiidavad taevani (eriti õlle kõrvale).6-8 kilost kalast saab kilo kuivatatud kraami. Eks nikerdamist ole, aga tulemus on seda väärt.
27.09.2023 14:19
7
Praegultki tiksub.
07.10.2023 18:01
1
Kas sadama akvatooriumisse võib võrku panna, kui see kedagi ei sega?
07.10.2023 21:52
3
Sadama omanik otsustab, mis seal tohib või ei tohi teha. Ise pole elu jooksul näinud küll, et keegi paneks. Tokimehele on võrk muidugi nõrkuse märk. cool
07.10.2023 22:06
3
Me pole lesta üldse viitsinud tonkatada viimasel ajal. Lestale võrk ja ise püüame ahvenat. Täna oli veidi ekstreemne küll, aga ahvenat tuli ilusti. Järgmine kord aga tahaks ikka lestatonkat ka leotada.
08.10.2023 08:28
6
See nädal jõudsin kaks korda merele.Haugi meres ropult.Esimene kord käis 30+ haugi paadist läbi.Kolm korda kahe järjestikuse viskega kala paadis, üks kord kolme järjestikuse viskega kolm haugi.Suurus enamikel kilo, või natuke peale. Koju kaasa võtsin siiski 1,5-2,5.Teine kord kena paduvihm, alguses püük väga hädine, paari tunniga ainult mõni kontakt, enne kui ära jagasin, et haug seekord paar meetrit kaldast.Üle hulga aja püüdsin rauaga ( professor), kuni üks haug selle kaasa võttis.Ka seekord käis paadist läbi üle 30 kala.Eile hakkasin mandrile tulema, aga praamid seisid.Koju tagasi ja siis hakkas juhtuma.Kõigepealt kukkus suur saar maja juures üle sõidutee. Võtsin tükeldasin akusaega ära ja vedasin ATV-ga tee puhtaks.Siis murdis noore aprikoosi puu aias juure pealt ära.Kuradi kahju lootsin järgmine aasta esimesi vilju maitsta.Siis hakkas tuul üht suurt ploomipuud pooleks rebima.Saega suutsin pool puud päästa, pidi ühe haru maha võtma.Siis viis katuselt paar meetrit harjaplekki ära. Nii et nalja oli nabani.
08.10.2023 22:11
3
Sõru sadama aqvasse võrk? Risti ette või?
09.10.2023 07:00
6
Umbes 5-6 aastat tagasi kui Heltermaa kastis ahvenat palju oli , siis kohalikud ikka mitu korda seda võrguga tühjaks rookisid. Ma usun et kõik õigused selleks ka olemas olid. Extreemsem näide on kui mingi vanja kummipaadiga Rohuküla sadama kasti võrgu risti üle vedas, ilma lippudeta. Esimene paat oli sisse sõitnud ja jäädi koos inspektoreid ootama.
09.10.2023 10:24
3
Vaintsile konkreetselt öeldi seal Heltermaa kastis, et mis sa loll loobid siin, me tõmbasin hommiku võrguga tühjaks selle kasti, ca 200 ahvenat.
09.10.2023 12:49
4
Vast sadamas ikka paar ahvenat rohkem, kui 200tk on
 
09.10.2023 13:03
3
Panimegi Sõru sadamasse, aga meil oli 65 silmaga võrk ja panime kell 21 õhtul ning välja kell 6 hommikul, väljas oli torm ja see ei seganud mitte kedagi. Sihtmärk oli suur säinas, aga tulemus oli null kala. Ahvenat tuli niigi piisavalt, kes oleks seda veel võrgutada viitsinud...
09.10.2023 13:27
2
Kunagi läksime pimedas Kalana kaile lestale, kolm viset ja kolm rakendust põhjas,sõbral sama lugu. Mõtlesime, et adru või kurat teab mis ja läksime ära. Hommikul tulime tagasi, siis üks rääkis, et mingi vend oli akvatooriumisse õhtul võrgu sisse tõmmanud, aga juba varahommikul võttis välja. Me poleks muidu teada saanudki, et meie rakendused jäid võrku.
09.10.2023 15:33
2
Kuidas lestaga lood?
09.10.2023 15:48
2
Kuidas haugiga lood?
09.10.2023 17:38
1
Kus DrAhven on?
09.10.2023 17:58
4
Dr. Alban on ka vist rohkem räpimees kui kalamees.
16.10.2023 06:54
0
kas õngega tuleb kusagilt sügisel miskit? Orjaku niredelt?
16.10.2023 08:21
2
Midagi kindlasti tuleb.
17.10.2023 08:31
1
Kui arvestada hetke veeseisu (+60-80 cm) siis ei kujuta ettegi,kuidas sealt püüda annaks.
17.10.2023 17:51
1
Aga kus ja millega on mõtet püüda? 
1
2
3
32
33
34
35
36
Palun oota